Úvod Ekonomika K iniciatíve Bez igelitiek sa pripojili prvé obchodné reťazce

K iniciatíve Bez igelitiek sa pripojili prvé obchodné reťazce

Foto: archív

K iniciatíve envirorezortu Slovensko bez igelitových tašiek sa pripojili prvé obchodné reťazce. Ide o COOP Jednota a Kaufland, ale k myšlienke sa pripojil aj Zväz obchodu a cestovného ruchu SR.

Na Slovensku patrí spotreba igelitových tašiek medzi najvyššie v Európskej únii. Podľa ministerstva životného prostredia práve maloobchod predstavuje kľúčového hráča pri obmedzovaní ich spotreby. V rámci iniciatívy plánuje sieť Kaufland spustiť tento rok dlhodobý projekt, ktorého cieľom bude postupne odstrániť ekologicky nevyhovujúce tašky z predaja.

COOP Jednota a ZOCR sa zaviazali aktívne prispievať k znižovaniu počtu igelitových tašiek. Dlhodobým cieľom bude ich postupné vyraďovanie z ponuky. Subjekty, ktoré sa zapojili do iniciatívy, môžu verejnosť o tom informovať prostredníctvom loga Bez igelitiek.

Envirorezort do parlamentu predložil i legislatívnu úpravu, ktorej cieľom je obmedzenie spotreby igelitových tašiek. Pomôcť by malo nielen ich spoplatnenie, ale napríklad aj povinnosť obchodníka ponúkať ekologickú alternatívu.