Úvod Kultúra K poslednému megakoncertu Elánu v Trnave vypravili mimoriadny vlak

K poslednému megakoncertu Elánu v Trnave vypravili mimoriadny vlak

Foto: Michaela Kolimárová

Záverečný koncert tohtočného open air turné Elánu v trnavskej City Arene v Trnave, pomenovaného podľa posledného albumu skupiny Živých nás nedostanú, si prišlo vychutnať 17 850 fanúšikov, čím takmer naplnili divácku kapacitu najmodernejšieho slovenského futbalového štadióna. Pre portál napalete.sk to uviedla PR manažérka koncertu Andrea Čurná.

Elánisti tak opäť potvrdili, že aj po 49 rokoch od vzniku kapely sa tešia obrovskej popularite vo všetkých vekových kategóriách. Železnice Slovenskej republiky dokonca vypravili na koncert z Bratislavy do Trnavy mimoriadny vlak, za čo sa štátnemu podniku na koncerte verejne poďakoval líder formácie Jožo Ráž.

Štadión otvoril svoje brány už po 17. hodine. Prichádzajúcim návštevníkom pred začiatkom koncertu krátili čas nitrianska skupina Everlong a hudobné zoskupenie Seventh Weapon z Považskej Bystrice. Krátko po dvadsiatej Elán spustil svoju veľkolepú hudobnú šou s najmodernejšou zvukovou, svetelnou a pódiovou technikou, s dominujúcimi LED videostenami s celkovou plochou 200 štvorcových metrov. Šou napájali veľké externé energocentrály, keďže bežná sieť by počas koncertu nezvládla extrémny odber elektrickej energie.

Foto: Michaela Kolimárová
Foto: Michaela Kolimárová

Megakoncert tak ako doterajšie v rámci spomenutého turné sa niesol predovšetkým v znamení 32. výročia vydania štvrtého štúdiového albumu Elánu Hodina slovenčiny z roku 1985. Preto na ňom odzneli v podaní Joža Ráža, Vaša Patejdla, Jána Baláža a ďalších členov kapely nesmrteľné hity Stužková, Kráľovná bielych tenisiek, Zaľúbil sa chlapec, Čo je? Čo je? Čo chceš? či Valiace sa kamene. Okrem nich popová legenda ponúkla publiku aj skladby z ďalších období kariéry kapely – od najstarších až po tituly z najnovšieho albumu ako Bosorka, Čaba neblázni, Tretie oko, Cigary idú do neba, Ja viem, Zlodej slnečníc, Tuláci v podchodoch, Páni pripime, Ryšavá či Živých nás nedostanú.

Nechýbala ani “rebelská” pesnička Z tričiek zúri Che Guevara, reflektujúca znepokojenie zo smerovania súčasného sveta a “povinná” Voda, čo ma drží nad vodou. Na záver členovia skupiny na žiadosť skandujúceho publika niekoľkokrát pridávali. Medzi bonusmi boli i piesne Čakám ťa láska a legendárne Tanečnice z Lúčnice. Ku skvelým aranžmánom a výbornému zvuku prispela trojčlenná dychová sekcia sprevádzajúca známych hudobníkov.

Koncert Elánu bol po vystúpeniach českých skupín Olympic a Lucie tretím nefutbalovým podujatím od otvorenia zrekonštruovanej City Arény v roku 2015. Koncert si so záujmom pozrel aj známy trnavský podnikateľ Vladimír Poór, ktorý stojí za výstavbou arény a vlastní jej komerčnú časť. Po koncerte sa na neformálnej recepcii stretol s členmi skupiny. Odchádzajúci motorizovaní návštevníci podujatia spôsobili v nočnej Trnave dopravný kolaps a premávku museli riadiť policajti. V dlhých kolónach stáli autá nielen s trnavskými a bratislavskými ešpézetkami, ale aj z ďalších kútov Slovenska.

Ján Baláž. (Foto: Michaela Kolimárová)
Foto: Michaela Kolimárová
Vašo Patejdl. (Foto: Michaela Kolimárová)
Foto: Michaela Kolimárová
Foto: Michaela Kolimárová
Foto: Michaela Kolimárová
Foto: Michaela Kolimárová
Koncert si zo záujmom pozrel aj známy podnikateľ Vladimír Poór. (Foto: Michaela Kolimárová)