Úvod Ekonomika Kamenné obchody likviduje internet. Premenia sa centrá miest na pustatiny?

Kamenné obchody likviduje internet. Premenia sa centrá miest na pustatiny?

Koláž: archív

Kríza v európskom maloobchode sa prehlbuje. Naznačujú to najnovšie správy zo Spojeného kráľovstva aj z Nemecka, kde maloobchodníci plánujú zrušiť tisíce pracovných miest, keďže rast online nákupov urýchľuje „eróziu“ tzv. kamenných obchodov.

Tesco, najväčší maloobchodný reťazec v Spojenom kráľovstve, plánuje zrušiť približne 15-tisíc pozícií a zatvoriť pulty s mäsom, rybami a lahôdkami. V Nemecku zase Galeria Kaufhof, vlastniaca obchodné domy v mestách vrátane Berlína a Mníchova, plánuje zrušiť 2 600 pracovných miest.

Aj nemecký módny reťazec Gerry Weber International AG začal konkurzné konanie. Pripojil sa tak k čoraz väčšiemu počtu európskych maloobchodníkov, ktorí zápasia s problémami pre rastúci konkurenčný tlak online predajcov.

Prechod na nakupovanie cez internet, spomalenie hospodárskeho rastu a napätie v Spojenom kráľovstve v dôsledku odchodu krajiny z Európskej únie odkrajujú značnú časť z tržieb tzv. tradičných maloobchodníkov. Sieť britských obchodov Debenhams aktuálne rokuje s veriteľmi o svojej budúcnosti, keďže čelí dlhu minimálne vo výške 300 miliónov libier.

Foto: archív

Obchodnými centrami v Spojenom kráľovstve už otriasla séria kolapsov vrátane pekárenskej spoločnosti Patisserie Valerie, ktorá hľadá kupca. Zníženie počtu pracovných miest v Tescu pravdepodobne ovplyvní väčšinu z jeho 732 veľkých prevádzok. Reťazec zároveň prepracuje pekárne v obchode a nahradí personál v kantínach automatmi na jedlo.

V Nemecku miestni politici varovali, že sa centrá miest môžu premeniť na pustatiny, ak bude pokračovať tlak na kamenné obchody. Galeria Kaufhof potrebuje komplexnú reštrukturalizáciu na zníženie nákladov, tvrdí materská spoločnosť Karstadt Warenhaus. Gerry Weber, prevádzkujúci viac ako 1 200 obchodov v 60 krajinách, zaznamenal v októbri svoju prvú celoročnú stratu pred úrokom a zdanením za takmer tri desaťročia.