Úvod Politika Kisku nikdy neprijali v Bielom dome, Trump dá prednosť Pellegrinimu

Kisku nikdy neprijali v Bielom dome, Trump dá prednosť Pellegrinimu

Foto: archív

Hoci prezident SR Andrej Kiska bol pre svoju jednostranne orientovanú zahraničnú politiku označovaný za proamerického prezidenta, do Bieleho domu nikdy pozvánku nedostal – ani zo strany exprezidenta Baracka Obamu, ani Donalda Trumpa. Súčasný prezident USA dá podľa všetkého pred Kiskom prednosť premiérovi Pellegrinimu.

Ako informoval denník Pravda, plánované stretnutie Petra Pellegriniho s Trumpom v Bielom dome redakcii potvrdili tri vysokopostavené zdroje z oboch štátov. „Pracuje sa na tom, zatiaľ termín nie je,“ povedal jeden z nich. „Môže to byť možno na jeseň tohto roku, pretože na jar 2020 už budú voľby do NR SR,“ uviedol ďalší zdroj zo Slovenska.

„Americká administratíva má záujem o priame stretnutia s lídrami spojeneckých členských krajín NATO. Platí to aj o vašom štáte. Téma Pellegriniho návštevy je v štádiu pokročilých konzultácií,“ reagoval pre Pravdu nemenovaný predstaviteľ Washingtonu.

Portál napalete.sk oslovil politológa Romana Michelka s otázkou, ako hodnotí ignoráciu prezidenta Andreja Kisku zo strany americkej administratívy. “Ak je hlava štátu paholok, ktorý robí všetko, čo Američanom vidí na očiach, je strata času, aby s ním komunikovali.

Načo by to robili, keď ho majú istého? Do Bieleho domu pozývajú hostí, ktorých chcú presviedčať o svojich argumentoch a získavať ich pre svoje ciele. S partnerom treba rokovať, paholkovi stačí prikazovať,” ohodnotil Kiskovu pozíciu Michelko.