Úvod Z DOMOVA Klus hovorí o ohrození EÚ zo strany Ruska

Klus hovorí o ohrození EÚ zo strany Ruska

Martin Klus. (Foto: archív)

Zasadnutie Rady EÚ sa okrem iného zaoberalo napätými vzťahmi medzi úniou a Ruskom. Povedal to štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Martin Klus.

„Chceme, aby toto bola dôležitá téma, pretože nedávne udalosti z Českej republiky či Bulharska ukazujú, že sme pod nejakou formou ohrozenia,” vyhlásil. „Mali by sme jasne definovať, kde sme a ako vnímame aktivity Ruskej federácie. Všetci si želáme, aby Rusko bolo našim priateľom a partnerom, ale na to vždy treba dvoch.

Hádam to bude dostatočne efektívna výzva, aby sa situácia deeskalovala a aby sme čo najskôr dospeli k nejakým zmysluplným aktivitám, a nie k takým, ktoré nás od seba vzďaľujú,“ uviedol.

Ako dodal, je cítiť určitý tlak na spoločné konanie všetkých krajín EÚ najmä zo strany Českej republiky po kauze Vrbětice a Bulharska, ktoré tiež obviňuje ruské tajné služby zo série výbuchov muničných skladov na svojom území.

Dodal, že v minulosti takýto postup žiadali aj iné krajiny vrátane Slovenska najmä pre hybridné hrozby. „Toto všetko sú témy, o ktorých musia lídri komunikovať na mimoriadnom samite. Verím, že ich diskusie prinesú konkrétne výsledky,“ uviedol štátny tajomník.