Úvod Z DOMOVA Unikátnu knižku Rudolfa Zelenaya Okolo sveta za 80 rokov “krstil” najscestovanejší Slovák...

Unikátnu knižku Rudolfa Zelenaya Okolo sveta za 80 rokov “krstil” najscestovanejší Slovák Fellner

Knihu symbolicky uviedol do života sypaním mušličiek šéf CK Bubo Ľuboš Fellner. (Foto: Rudolf Zelenay ml.)

Okolo sveta za 80 rokov – tak sa volá najnovší knižný titul z pera bývalého slovenského diplomata, publicistu a cestovateľa Rudolfa Zelenaya. Na prezentácii knižky v refektári Univerzitnej nemocnice Milosrdní bratia v Bratislave, ktorú moderovala manželka autora, novinárka a exposlankyňa NR SR Eva Zelenayová, sa objavili desiatky pozvaných hostí.

Medzi nimi rímskokatolícky biskup a prvý ordinár Ordinariátu ozbrojených síl a ozbrojených zborov SR František Rábek, niekdajší predseda SNR František Mikloško, expodpredsedníčka vlády Katarína Tóthová, bývalý hokejista a tréner Jozef Golonka, taliansky veľvyslanec v SR Gabriele Meucci, výtvarníčka Milina Zimková, sochár Norbert Kelecsényi, kňaz Ján Košiar či novinár, pedagóg a bývalý ústredný riaditeľ STV Jozef Darmo.

Vyše stostranové dielo, doplnené o exkluzívne fotografie, uviedol do života najscestovanejší Slovák, riaditeľ cestovnej kancelárie Bubo Ľuboš Fellner. Knižka formou krátkych príbehov a glos reflektuje predovšetkým cestovateľské zážitky autorovho života i profesionálnej kariéry a v rámci nich stretnutia so zaujímavými ľuďmi.

O obsahovej pestrosti knižky svedčia titulky kapitol ako Las Vegas, Seychely, Bora Bora, Kjóto, Vďaka, súdruh prezident, Kapusta a Mrkva, Víno sa vyparilo, Vo vzduchu s Gottom, Vohľady áno, sobáš nie, Kováč verzus Mečiar, Schuster a Lolobrigida, Polnočná v Panteóne, Deň s premiérom či Skúsenosť s maláriou.

“Názov knihy napovedá, že som sa ju rozhodol na písať a vydať pri príležitosti môjho životného jubilea. Od roku 2002 ide o moju švrtú knihu. Dá sa povedať, že je takou antológiou predchádzajúcich troch – snažil som sa vybrať tie najzaujímavejšie momenty z môjho života. Vznikla v období koronavírusu – sám seba som dal do ‘tvorivej karantény’,” povedal pre portál napalete.sk Zelenay.

Foto: Pavel Kapusta

Ako dodal, udalosti mapuje nekompromisne pravdivo. “To, čo chýba na Slovensku, je ukázať veci také, aké naozaj boli a sú, toho sa držím. Knižka je umocnená tým, že dokumentuje dobu a ľudí autenticky a neskreslene. Nič som si nemusel vymýšľať, všetko, čo som opísal, som naozaj prežil.

Skladá sa z troch častí: mojich top 10 obľúbených destinácií, obdobie mojej diplomatickej služby a tretia chronologicky zachytáva celý môj doterajší život. Samozrejme, dôležitá je aj fotografická časť,” doplnil.

Diplomatická kariéra Rudolfa Zelenaya sa po štvrťstoročí žurnalistickej praxe začala v roku 1986 na federálnom ministertve zahraničných vecí v Prahe a absolvovaní Diplomatickej akadémie v Moskve.

Bol prvým tajomníkom československého veľvyslanectva v Bulharsku a slovenským veľvyslancom v Taliansku a Nigérii. Neskôr pôsobil ako riaditeľ Vojenskej informačnej a tlačovej agentúry Ministerstva obrany SR, riaditeľ vydavateľstva denníka Slovenská REPUBLIKA Salus i ako vysokoškolský padagóg.

Reprodukcia: archív