Úvod Politika Kosovo chce mať vlastnú armádu, Srbi budú chrániť svoje záujmy

Kosovo chce mať vlastnú armádu, Srbi budú chrániť svoje záujmy

Foto: archív

Kosovská vláda plánuje, že by bezpečnosť krajiny mohlo v budúcnosti chrániť až osemtisíc vojakov. Zriadenie novej armády prerokoval parlament, hlasovanie však bojkotovali zástupcovia srbskej menšiny. Tí rovnako ako susedné Srbsko vznik armády odmietajú a vyhovoriť sa to Kosovu pokúšalo aj NATO.

Nová armáda by mala dosahovať päťtisíc vojakov a tritisíc záloh. Podľa balíčka troch prejednávaných zákonov by mala vzniknúť transformáciou ľahko ozbrojených Kosovských bezpečnostných síl, ktoré majú v súčasnosti zhruba 2,5 tisíca členov. Vďaka tomu by sa podľa mienky vlády nemusela meniť ústava, uvádza nemecká stanica Deutsche Welle.

To však zástupcovia srbskej menšiny považujú za protizákonné a jedenásť jej poslancov preto bojkotovalo štvrtkové hlasovanie o zákonoch v prvom čítaní. Z celkových 120 poslancov ich pre balíček 98 zdvihlo ruku, a zákony tak aj napriek bojkotu prešli do ďalšieho čítania.“Tieto tri zákony majú jedinú úlohu, a síce ochrániť teritoriálnu integritu Kosova aj všetkých občanov Kosova,“ uviedol podľa agentúry Reuters kosovský premiér Ramush Haradinaj.

Foto: archív

Rozhodnutie kosovskej vlády kritizujú aj politici zo susedného Srbska. Hlavný vyjednávač Belehradu Marko Djurić v unijných rozhovoroch s Kosovom varoval, že vznik armády môže mať „nepredvídateľné následky“ pre bezpečnosť v regióne, a vyzval medzinárodné spoločenstvo k reakcii.

„Srbsko bude chrániť svoje záujmy na celom svojom území,“ pohrozil. Srbský minister obrany Aleksandar Vulin potom uviedol, že by kosovská armáda „ohrozila Srbov a Srbsko“ a že jedinými ozbrojenými silami, ktoré v bývalej srbskej provincii môžu byť, je armáda NATO.

Tá je v Kosove od zásahu proti srbským etnickým čistkám v roku 1999. Zatiaľ sa údajne stiahnuť neplánuje, ale ak nová armáda vznikne, mohli by sa znížiť počty vojakov na mieste. Teraz je v Kosove štyritisíc aliančných vojakov.

„NATO podporuje Kosovské bezpečnostné sily v ich súčasnom mandáte. Ak sa zmení, Severoatlantická rada bude musieť znovu preskúmať rozsah mandátu NATO v Kosove. Nemôžeme však predbiehať, aké rozhodnutia rada urobí,“ uviedol pre Reuters nemenovaný predstaviteľ aliancie.

NATO tiež podľa DW v minulosti presvedčovalo tamojšiu vládu, aby bez podpory srbskej menšiny novú armádu nezakladala. Práve na nesúhlase Srbov stroskotal plán z vlaňajška, keď bolo potrebné zmeniť ústavu.