Úvod Z DOMOVA NAKA zadržala šéfa SIS. Fico: Prevrat má posilniť pozíciu Progresívneho Slovenska v...

NAKA zadržala šéfa SIS. Fico: Prevrat má posilniť pozíciu Progresívneho Slovenska v bezpečnostných zložkách

Robert Fico. (Reprofoto: archív)

Národná kriminálna agentúra (NAKA) zadržala riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) Michala Aláča, obvineného v rámci akcie Rozuzlenie. Ten prišiel vypovedať na pracovisko NAKA v Žiline. „Vzhľadom na prebiehajúce úkony trestného konania teraz nebudeme poskytovať bližšie informácie,“ vyhlásilo Prezídium Policajného zboru.

K otázkam sa bližšie nevyjadrila ani SIS. „Slovenská informačná služba vzala na vedomie výsledky prvotných procesných úkonov orgánov činných v trestnom konaní. S cieľom nezasahovať do priebehu trestného konania v tomto štádiu sa SIS nebude k veci vyjadrovať,“ uviedla pre médiá jej hovorkyňa Zuzana Morávková.

Obvinenie Aláča a ďalších štyroch osôb sa týka zločineckej skupiny, ktorá mala sťažiť alebo mariť vyšetrovania korupčných a iných trestných činov, navodzovať dojem manipulácie výpovedí svedkov vyšetrovateľmi, ale aj diskreditovať orgány činné v trestnom konaní. Dve osoby boli obvinené pre zneužívanie právomoci verejného činiteľa z pomsty.

Na zadržanie Aláča reagoval predseda strany Smer-SSD Robert Fico. “Pani prezidentka ako dôvod uviedla, že riaditeľ SIS môže ovplyvňovať svedkov. Zdržanie vysokého predstaviteľa bezpečnostných zložiek štátu sa nedá uskutočniť bez predbežného súhlasu špeciálnej prokuratúry. Takýto zásah nie je možný bez vedomia prezidentky Čaputovej.

Tá si počká na rozhodnutie súdu o väzbe, a ak súd skonštatuje, že obvinenie je zákonné, Aláča ‘odpáli’, aby posilnila pozície Progresívneho Slovenska v bezpečnostných zložkách. Už majú ministerstvo obrany a vojenské spravodajstvo, plne kontrolujú ministerstvo vnútra, Úrad špeciálnej prokuratúry, po odvolaní Aláča dostanú aj SIS.

Potom po voľbách 30. septembra 2023 prezidentka odmietne poveriť víťaza volieb zostavením vlády a jej sluha Ódor môže pokojne vládnuť ďalšie mesiace. Sorosova Čaputová – demokracia na Slovensku – 1:0! A prezidentka podá na mňa za toto všetko trestné oznámenie. Preboha, Slovensko, zobuďme sa! Toto je normálny prevrat,” napísal líder opozície na sociálnej sieti.