Úvod Politika Lajčákovo ministerstvo odmieta obvineného Kováča ml. postaviť mimo službu

Lajčákovo ministerstvo odmieta obvineného Kováča ml. postaviť mimo službu

Michal Kováč ml. (Foto: archív)

Po verdikte Ústavného súdu SR sa má obnoviť vyšetrovanie prípadu Technopol, kde opäť ako obvinený figuruje aj Michal Kováč mladší. Na syna bývalého prezidenta SR, ktorý dnes pracuje ako diplomat na Taiwane, vydal Interpol v roku 1994 medzinárodný zatykač pre podozrenie z účasti na miliónovom podvode.

O rok neskôr ho na Slovensku obvinili z navádzania na spáchanie trestného činu podvodu. Koncom roku 1997 mu však vlastný otec udelil milosť a trestné stíhanie proti nemu zastavili. Keďže milosť poslanci zrušili, Michal Kováč ml. je teraz podľa svojho advokáta Jána Havláta opäť v pozícii obvineného. Tvrdí však, že by mu už reálne nič hroziť nemalo.

Ešte v roku 2000 totiž mníchovský súd konanie voči Kováčovi ml. zastavil, lebo dospel k záveru, že nemožno očakávať jeho odsúdenie. To by podľa neho mali akceptovať aj orgány na Slovensku. „Pre môjho klienta je tzv. kauza Technopol uzavretá, záležitosť bola právoplatne uzavretá súdom v Mníchove pred 17 rokmi a očakávame, že slovenské orgány budú rešpektovať platné súdne rozhodnutie a bez zbytočných prieťahov konania zastavia,“ povedal Havlát spravodajskému portálu aktuality.sk

Zákon hovorí, že ak bolo proti štátnemu zamestnancovi vznesené obvinenie, mal by byť zaradený mimo štátnu službu. Právna norma tiež upozorňuje, že ďalšie vykonávanie štátnej služby by v takomto prípade „ohrozovalo dôležitý záujem štátnej služby.“ Kováčov zamestnávateľ, Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR však tvrdí, že nedisponuje nijakým uznesením o vznesení obvinenia a odmieta postaviť Kováča juniora mimo štátnu službu.

„Zatiaľ nie je možné zo strany služobného úradu vyvodzovať nijaké pracovnoprávne dôsledky a po pokračovaní v trestnom konaní budeme postupovať v súlade so zákonom o štátnej službe,“ povedal Peter Susko, hovorca Lajčákovho rezortu.

Michal Kováč ml. ako hosť v štúdiu Rádia Twist. (Foto: archív)
Michal Kováč ml. ako hosť v štúdiu Rádia Twist. (Foto: archív)