Úvod Politika Lexa dobrovoľne odovzdal súdu svoj pas

Lexa dobrovoľne odovzdal súdu svoj pas

Foto: archív

Bývalý šéf SIS Ivan Lexa, ktorý šéfoval tajnej službe v čase údajného zavlečenia Michala Kováča ml. do cudziny, dobrovoľne odovzdal predsedovi Okresného súdu Bratislava III Dávidovi Lindtnerovi svoj cestovný pas. Podľa portálu Hlavné správy tak urobil osobne v sprievode právneho zástupcu a so zámerom vyhnúť sa mediálnej hystérii v súvislosti so špekuláciami o jeho údajných plánoch opustiť územie SR.

Podľa vlastných slov pas odovzdal pre upokojenie situácie a ubezpečenie, že zotrvá na  Slovensku. V sprievodnom liste súd a príslušné štátne orgány ubezpečil, že v súčasnosti je pracovne, sociálne a predovšetkým rodinne, tak spätý s územím Slovenskej republiky, že opustenie jej územia neprichádza do úvahy. Podľa exšéfa SIS je dôkazom jeho dobrej vôle zotrvať na území Slovenska aj fakt, že nedávno zrušil dvojtýždňovú plánovanú cestu do Mexika, napriek tomu, že už mal zakúpené letenky.

“Tento týždeň Ústavný súd rozhodol vo veci tzv. Mečiarových amnestií, že ústavné zmeny, ktoré vykonala Národná rada, napriek tomu, že nesú prvky retroaktivity, ktoré Ústava Slovenskej republiky zakazuje, sú s ňou v súlade. Toto rozhodnutie, ktoré sa medzitým stálo právoplatným, bude mať za následok, že staré kauzy – trestné činy, na ktoré bola svojho času zastupujúcim prezidentom Vladimírom Mečiarom udelená amnestia, sa budú znova vyšetrovať. Jednou z osôb, ktorá bude týmto rozhodnutím pravdepodobne dotknutá, je Ivan Lexa, “ pripomenuli v súvislosti s prípadom Hlavné správy.