Úvod Politika Le Penová v Bratislave: Eurovoľby môžu zásadne zmeniť EÚ zvnútra

Le Penová v Bratislave: Eurovoľby môžu zásadne zmeniť EÚ zvnútra

Foto: archív

Európsky dom nechceme zbúrať a opustiť ho, chceme ho opraviť. Na konferencii hnutia Európa národov a slobody v Bratislave to vyhlásil poslanec Národnej rady SR a predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár. Na stretnutí odmietla vystúpenie z Európskej únie aj predsedníčka francúzskeho Národného frontu Marine Le Pen s tým, že chce zmeniť európske spoločenstvo zvnútra.

Le Penová prišla do Bratislavy na pozvanie šéfa Sme rodina a pri tej príležitosti navštívila aj Národnú radu Slovenskej republiky. Prezrela si oficálne priestory budovy parlamentu so štátnymi symbolmi SR.

Kollár uviedol, že keď chce jeho hnutie chrániť tradície, európske hranice či rodiny, prídu takzvané „elity“ a začnú nálepkovať. „Z noci na ráno sme sa stali extrémistami,“ povedal na konferencii líder hnutia Sme rodina. Pod slovom extrémizmus si však Kollár predstavuje politickú moc, ktorá sa už 30 rokov strieda a „extrémne kradne, klame a podvádza národ,“ vyhlásil. Vyzval k návratu ku koreňom a k „zdravému rozumu“.

Le Penová vyhlásila, že v Európe je potrebná veľká politická zmena. „Európa totiž v súčasnosti odopiera národom mať svoju vlastnú existenciu a vlastný názor. Toto národy a ľudia, samozrejme, odmietajú. Naďalej sa politika robí v prospech oligarchov.

Je veľmi dôležité, aby tieto európske voľby nastolili rovnováhu medzi národmi a globalizáciou,“ vyhlásila. Zároveň skonštatovala, že nie je za vystúpenie z Európskej únie, pretože nastali nové možnosti, ako zásadne zmeniť Európu zvnútra.

Zahraniční účastníci konferencie zdôrazňovali svoj politický program, stojaci na odmietaní migrácie do Európskej únie. Za dvoch najväčších nepriateľov Európy označil líder gréckej strany Nová Pravica Failos Kranidiotis globalizáciu a neoliberálov. Na stretnutí Za Európu suverénnych národov hostila parlamentné hnutie Sme rodina zástupcov hnutia Európy národov a slobody z Francúzska, Grécka a Rakúska.

Foto: archív