Legendárne bicykle Favorit ožívajú

  Foto: favorit.cz

  Slovenský podnikateľ Richard Galovič sa rozhodol obnoviť slávu legendárnej značky bicyklov, ktorá po roku 1990 neobstála na trhu. Nové bicykle Favorit však mieria do vyššej cenovej kategórie a sú vyrábané ručne, zákazníkom presne na mieru.

  O Favorit sa začal zaujímať v roku 2010, keď hľadal nové príležitosti na podnikanie. „Videl som, ako vo svete rastie trend mestskej cyklistiky a že tu máme jednu skrachovanú značku s obrovským odkazom doby, na ktorú sa dá nádherne nadviazať,“ spomína na svoje začiatky.

  Galovič kúpil ochrannú známku Favorit a pustil sa do vývoja exkluzívnych bicyklov. Táto fáza trvala takmer tri roky. Ako strojársky inžinier spolupracoval na vývoji každého modelu. Minulý rok pritom považuje za nultú sezónu.

  Foto: startitup.sk
  Foto: startitup.sk

  Firma pripravovala koncepcie predaja, chystala sa na kampane a zisťovala záujem zákazníkov. Ten vraj prekonal očakávania a tento rok pribudla aj séria športových špeciálov. Spoločnosť má tak momentálne v ponuke tri modely, vhodné do mesta, na výlety aj šport.

  Firma so šiestimi zamestnancami vyrába v pôvodnom závode v Rokycanoch 20 až 30 bicyklov týždenne a zákazníci na ne čakajú 12 až 14 týždňov. Klienti si môžu vybrať materiál, z ktorého bude vyrobený rám, ale aj rôzne doplnky.

  Favorit má veľké zámery a chce preraziť aj v zahraničí. Prvé obchodné zastúpenie vzniklo tento rok v marci na Slovensku. „Najviac nás zaujímajú USA, Británia, Nemecko, Holandsko, Švajčiarsko, Austrália a Japonsko,“ tvrdí Galovič s tým, že firma teraz oslovuje obchodných partnerov.