Úvod Zdravie Ľuďom pracujúcim dlhé hodiny hrozí vyššie riziko mŕtvice

Ľuďom pracujúcim dlhé hodiny hrozí vyššie riziko mŕtvice

Foto: archív

Práca počas dlhých hodín zvyšuje podľa vedcov riziko mŕtvice. Dlhé hodiny v práci definovala francúzska štúdia publikovaná v americkom magazíne Stroke na viac ako desať hodín počas najmenej 50 dní v roku. Ľudia, ktorí takto dlho pracujú viac ako jedno desaťročie, sú vystavení najvyššiemu riziku mozgovej príhody.

Podľa britskej Stroke Association, ktorá okrem iného pomáha ľuďom po mŕtvici, je však mnoho vecí, ktoré môžeme robiť, aby sme znížili negatívne dôsledky dlhých hodín venovaných práci. Medzi ne patria napríklad cvičenie alebo kvalitná strava.

Vedci z univerzity vo francúzskom Angers a Francúzskeho národného inštitútu zdravia a lekárskeho výskumu skúmali údaje o veku, fajčení a hodinách v práci na vzorke viac ako 143-tisíc dospelých. Iba menej ako tretina z nich pracovala dlhé hodiny, desať percent pracovalo dlho počas desiatich a viac rokov. Celkovo 1 224 ľudí zo skúmanej vzorky utrpelo mŕtvicu.

Ľudia, ktorí pracujú dlhé hodiny, majú podľa vedcov o 29 percent vyššie riziko mozgovej príhody a u tých, ktorí tak robia desať a viac rokov, je toto riziko o 45 percent vyššie. Zo štúdie vylúčili pracovníkov na polovičný úväzok a ľudí, ktorí mali mŕtvicu pred dlhodobou prácou.

Iné výskumy zistili, že na ľudí, ktorí majú svoje vlastné podnikanie, výkonných riaditeľov alebo manažérov majú dlhé hodiny v práci menší vplyv ako na tých, ktorí majú nepravidelné služby, pracujú v noci alebo majú stresujúce povolanie.

„Aj napriek dlhým hodinám v práci je mnoho jednoduchých vecí, ktoré môžete robiť na zníženie rizika mŕtvice. Jesť zdravo, nájsť si čas na cvičenie, prestať fajčiť a dopriať si odporúčanú dĺžku spánku môže pre vaše zdravie znamenať veľký rozdiel,“ povedal Richard Francis, vedúci výskumu v Stroke Association.