Úvod Politika Beňová: Hlavné je, že umelci v Čaputovej lietadle nezvracali

Beňová: Hlavné je, že umelci v Čaputovej lietadle nezvracali

Foto: Facebook

Počas prvej zahraničnej cesty Zuzany Čaputovej do Českej republiky, kde sa stretla s hlavou štátu Milošom Zemanom, s ňou vo vládnom špeciále leteli aj umelci, ktorí večer v Prahe vystupovali na koncerte venovanom prezidentke, pričom podľa médií zo zverejnených záberov bolo jasné, že na palube bola „evidentne dobrá nálada”.

Jednou zo zúčastnených umelkýň bola dcéra herečky Anny Šiškovej a hudobníka Jaroslava Filipa Dorota Nvotová, ktorá len nedávno šokovala vyhlásením, že tvrdé drogy by bolo potrebné zlegalizovať. Minulý rok Nvotová vystúpila na koncertoch iniciatívy Za slušné Slovensko.

Večerný koncert organizoval Metronome Festival Prague spolu s Ladislavom Snopkom, kaviarňou Mlýnská a Občianskym združením Srdcom doma. Okrem Doroty Nvotovej vystúpili Dan Bárta, Robert Balzar, Jiří Stivín, Sisa Fehér so skupinou Eturnity, Puljablokoň, Katarzia, Živé kvety, Jozef Lupták a Limbora.

Podľa denníka Pravda búrlivé reakcie verejnosti vyvolalo nielen to, že niektorí z týchto umelcov leteli štátnym lietadlom určeným pre oficiálne delegácie, ale aj fakt, že podporovali Čaputovú v prezidentskej kampani.

“Časť verejnosti novej prezidentke vyčíta isté protekcionárstvo, že práve týchto umelcov vzala na svoju prvú zahraničnú cestu. Aj Čaputovej priaznivci upozornili, že počas krátkeho koncertu s názvom Zuzana není sama doma sa na pódiu zdržia zo desať minút a ide tak skôr o akúsi súkromnú párty,” píše denník.

Predseda hnutia OĽaNO Igor Matovič v reakcii na Čaputovej exces uvádza, že “naplniť vládny špeciál kamarátmi z kapiel na úkor novinárov nie je vôbec dobrý začiatok” mandátu hlavy štátu. “Tým dupľom, ak išli hrať na koncert na počesť Zuzany Čaputovej,” dodal na sociálnej sieti Matovič.

K záležitosti sa vyjadril aj predseda Slovenského hnutia obrody Róbert Švec. “Vyzývame Zuzanu Čaputovú, aby si uvedomila, že má reprezentovať slovenskú štátnosť a dôkladne si vyberať ľudí, ktorí jej robia spoločnosť. Sme presvedčení o tom, že Dorota Nvotová nepatrí do spoločnosti hlavy štátu,” uviedol na sociálnej sieti Švec.

Monika Beňová. (Foto: archív)

Podľa poslankyne Európskeho parlamentu Moniky Beňovej v dôsledku mediálneho šumu okolo umelcov na palube Čaputovej lietadla sa prvá oficiálna návšteva prezidentky a jej obsah razom dostali celkom do úzadia.

Dlhoročná politička Smeru-SD zdôraznila, že sama letela špeciálom iba raz. Bolo to v roku 2003 a Beňová sa ako predsedníčka Výboru NR SR pre európsku integráciu zúčastnila ofciálnej cesty do Kodane, kde sa uzatvárali prístupové rokovania s EK.

Podľa Beňovej prezidentskí predchodcovia súčasnej prezidentky bežne špeciálom vozievali nielen novinárov, ale aj podnikateľov, umelcov a iných, a rovnako tak robili aj predsedovia vlády SR.

“Takže za mňa, vôbec nepovažujem za odsúdeniahodné, že umelci leteli aj dnes. Hlavné je, že v lietadle nezvracali,” poznamenala europoslankyňa, narážajúc na kauzu predchádzajúceho prezidenta Andreja Kisku, ktorý po oficiálnej návšteve Mexika vrátil letke ministerstva vnútra prezidentský špeciál znečistený zvratkami. Túto informáciu zverejnil bývalý minister vnútra Robert Kaliňák.