Úvod ZO ZAHRANIČIA Macron: Európa by mala prehodnotiť svoje vzťahy s Ruskom

Macron: Európa by mala prehodnotiť svoje vzťahy s Ruskom

Foto: archív

Francúzsky prezident Emmanuel Macron vyhlásil, že je načase, aby Európa prehodnotila svoje vzťahy s Ruskom. Takýto krok podľa neho umožní udržať globálne ambície Ruska pod kontrolou a zabrániť situácii, že by sa Európa ocitla uprostred novej studenej vojny, uviedla tlačová agentúra AP.

Macron počas vystúpenia pred diplomatmi nepovedal, či si želá zrušenie sankcií Európskej únie uvalených na Rusko v súvislosti s anexiou Krymu. Vyjadril však presvedčenie, že nové sankcie „nie sú v záujme“ Európy.

Francúzsky prezident tvrdí, že ďalšie odstrkovanie Ruska je „vážnou strategickou chybou“. Práve „slabosti a omyly“ Európy pomohli podľa neho Rusku posilniť svoje spojenectvo s Čínou a obnoviť svoj vplyv v Sýrii, Líbyi a rôznych častiach Afriky.

Macron sa minulý týždeň stretol s ruským náprotivkom Vladimirom Putinom, pričom obaja deklarovali podporu pre ukrajinské mierové rokovania, ale nezhodli sa v iných otázkach, ako je vývoj v Sýrii alebo zásahy proti opozičným protestom v Rusku.

Macron sa vprejave vyslovil za nastolenie nového svetového ekonomického poriadku, pričom kritizoval „nebývalú krízu“ v trhovom hospodárstve. V čase neistoty okolo obchodnej politiky Spojených štátov vznikli podľa neho v trhovom hospodárstve nerovnováhy, ktoré „otriasajú naším politickým poriadkom“.

Šéf Elyzejského paláca tiež vyjadril názor, že „zažívame koniec hegemónie Západu“ vo svete, čo je podľa neho sčasti aj dôsledkom „chýb“, ktorých sa západné krajiny dopustili v uplynulých storočiach.

Macron vystúpil pred diplomatmi deň po skončení samitu skupiny G7 vo francúzskom Biarritzi, ktorý bol zatienený znepokojením okolo obchodnej politiky Spojených štátov, napätím vo vzťahoch s Čínou a spomaľovaním ekonomiky, poznamenala AP.