Úvod Z DOMOVA Menyhárt diskutoval v TA3 v maďarčine. Rafaj: Je to ukážka politicky obmedzeného...

Menyhárt diskutoval v TA3 v maďarčine. Rafaj: Je to ukážka politicky obmedzeného šovinizmu

Rafael Rafaj. (Foto: archív)

V jednom z množstva predvolebných duelov v spravodajskej televízii TA3 vystúpili Igor Čombor (Vlasť) a József Menyhárt zo zoskupenia troch menšinových strán Maďarská komunitná spoločnosť, ktorý sa počas živého vysielania rozhodol hovoriť po maďarsky.

To, že jeden z kandidátov na poslanca NR SR sa prihováral divákom v maďarčine, pobúrilo exposlanca NR SR za SNS Rafael Rafaj, ktorý v týchto voľbách opätovne kandiduje do parlamentu. Rafaj na sociálnej sieti napísal, že kandidát strany Vlasť Čombor mal podľa Rafaja zareagovať vlastenecky a odmietnuť v celoštátnej diskusii dvojjazyčnú komunikáciu so slúchadlom na uchu.

„Vlastenci ústupky v zásadných a postojových veciach robiť nesmú,“ pokračoval Rafaj. K Menyhártovi následne dodal: „Tento učiteľ nemčiny a maďarčiny je ukážkou nielen teritoriálne obmedzenej regionálnosti, ale aj politicky obmedzeného šovinizmu.

Hovoril zásadne o ‘Maďaroch’ žijúcich na Slovensku. Možno tu pár takých je, čo sa tu usadili spoza Dunaja, ale de iure ide o občanov Slovenskej republiky maďarskej národnosti. „Ak by sa, dúfam len hypoteticky, ďalšia etnická strana dostala do parlamentu, tu sme počuli, čo by sa stalo z Národnej rady SR. Parlament by progresívno-liberálne musel zakúpiť minimálne 150 slúchadiel a zamestnať niekoľko tlmočníkov. Pekné Kocúrkovo!“

Reprofoto: TA3

Menyhárt to však podľa Rafaja „zaklincoval“ požiadavkou na ďalší úradný, respektíve regionálny jazyk. „Viedlo by to k ďalšej diskriminácii Slovákov na juhu, veď už teraz musia matky slovenských detí voziť svoje ratolesti do vzdialených slovenských škôl…“

„Aj preto mám pripravenú novelu zákona o štátnom jazyku a súvisiacich noriem. Podmienkou získania funkcie v štátnej a samosprávnej sfére a, samozrejme, funkcie verejného činiteľa, by musel byť úspešný test zo slovenského, čiže štátneho jazyka.

Spomenuté anomálie musíme zmeniť a chrániť Slovákov na každom centimetri štvorcovom slovenského územia, ktoré je podľa ústavy nedeliteľné. Či sa to bude nejakým slniečkarom alebo šovinistom páčiť alebo nie,“ napísal na záver Rafaj.