Úvod Politika Mesto Humenné očakáva ospravedlnenie organizátorov zhromaždení Za slušné Slovensko

Mesto Humenné očakáva ospravedlnenie organizátorov zhromaždení Za slušné Slovensko

Protest Za slušné Slovensko v Humennom. (Foto: archív)

Okrem Bratislavy sa v nedeľu v Humennom uskutočnilo ďalšie zo série zhromaždení Za slušné Slovensko. Podľa zástupcov mesta organizátori akcie požiadali Mestský úrad o príslušné povolenie v piatok 13. apríla o 10:00 h, a hoci podľa predpisov má mesto na vybavenie takejto žiadosti 30-dňovú lehotu, povolenie vydali ešte v ten deň.

“Keďže si ctíme slobodu vyjadrovania a zhromažďovania, rešpektovali sme právo organizátorov zvolať tento pochod do Humenného. Tí sa pred jeho konaním v médiách vyjadrili, že sa chcú stretnúť ‘symbolicky na začiatku a konci krajiny’, preto veríme, že naše mesto pre nich znamenalo začiatok Slovenska,” píše sa vo vyhlásení Tlačového referátu Mestského úradu v Humennom.

Ako na tlačovej besede zvolanej k tejto téme povedal prednosta mestského úradu Ondrej Bartko, len málo občanov má šťastie, aby pri objeme práce, ktorú každý deň musia vykonať príslušní úradníci na Mestskom úrade, mohli dostať povolenie v takom expresnom termíne, ako ho dostali organizátori zhromaždení Za slušné Slovensko.

Spomenuté stanoviská odzneli v súvislosti s viacerými nepravdivými vyjadreniami, ktoré napriek preukázanej ústretovosti odzneli na adresu mesta zo strany organizátorov protestov. Ide napríklad o hoaxy usporiadateľov uverejnené na sociálnych sieťach, že za vypnutím prívodu elektrickej energie na humenskom námestí počas jedného z predchádzajúcich zhromaždení za Slušné slovensko stojí primátorka Jana Vaľová. Podľa mesta išlo o vandalizmus, a keďže to už bol tretí prípad v krátkom časovom období, riaditeľ technických služieb mesta podal vo veci trestné oznámenie na neznámeho páchateľa.

Primátorka Humenného Jana Vaľová. (Foto: Jana Birošová)

Mesto tiež dôrazne protestuje proti spájaniu akýchkoľvek názorov ľudí na rôznych facebookových stránkach o zhromaždeniach Za slušné Slovensko s primátorkou mesta Janou Vaľovou alebo so samosprávou. Blogerka Denníka N Kaja Bernátová napísala otvorený list mestu Humenné, kde ho obvinila, že v súvislosti s protestmi šíri klamstvá. Malo ísť najmä o tvrdenie, že organizátori lákajú mladých ľudí na účasť na demonštrácii desaťeurovými honorármi. V odpovedi mesto uviedlo, že stránka, ktorú spomína, nie je oficiálnou facebookovou stránkou mesta Humenné.

Neskôr síce na žiadosť mestského úradu v edite k svojmu blogu doplnila poznámku, že stránka nepatrí mestu Humenné, ale vyzvala mesto, aby sa ‘porozprávalo s jej administrátorom a zariadilo stiahnutie tohto príspevku’. Podľa mesta existuje 15 stránok, ktoré majú v názve obdoby slova Humenné. “Aj napriek tomu, že existuje sloboda slova, nemôže byť predsa mesto vyšetrovateľom a ani iným spôsobom zisťovať, kto je administrátor,” zdôraznil v reakcii tlačový referát.

Dodal, že “ak rešpektujeme slobodu slova, musíme ctiť aj slobodu slova iných, ktorí sa môžu vyjadrovať na rôznych stránkach a nemajú povinnosť to nahlásiť ani primátorke, ani samospráve a ani zhromaždeniu Za slušné Slovensko”. Aj napriek upozorneniam mesta organizátori sporné tvrdenia šírili ďalej, napríklad prostredníctvom regionálnej redaktorky TV JOJ a ďalších médií.

Za poškodenie dôveryhodnosti stránky mesta žiada Mestský úrad v Humennom od organizátorov pochodov Za slušné Slovensko ospravedlnenie. “Ak bojujú za pravdu, tak ju predsa musia sami aj šíriť,” uvádza sa vo vyhlásení, ktoré mene primátorky Jany Vaľovej poskytol médiám Tlačový referát mesta Humenné.

Sporný text na facebookovej stránke s názvom Humenné, ktorá nie je oficiálnou stránkou mesta. (Reprodukcia: internet)