Úvod Spoločnosť Rusko zvažuje, že zablokuje v krajine Facebook

Rusko zvažuje, že zablokuje v krajine Facebook

Foto: archív

Ruská Federálna služba pre dozor v oblasti telekomunikácií, informačných technológii a masmédií (Roskomnadzor) nevylučuje, že pristúpi k zablokovaniu prístupu k sociálnej sieti Facebook. Podľa rozhlasovej stanice Echo Moskvy to pripustil Riaditeľ služby Roskomnadzor Alexandr Žarov.

V rozhovore pre denník Izvestija Žarov spresnil, že rozhodnutie o tom bude prijaté po previerkach, ktoré sa uskutočnia do konca roka. Uviedol tiež, že je niekoľko požiadaviek, ktoré musia byť splnené. Spresnil, že Roskomnadzor žiada od Facebooku lokalizáciu databáz o ruských občanoch na území Ruska, odstránenie všetkých zakázaných informácií a dodržiavanie iných zákonov.

Žarov podotkol, že v druhej oblasti – v odstránení všetkých zakázaných informácií – Facebook „poriadne zaostáva“ za stanovenými termínmi. Zdôraznil, že ak tieto podmienky nebudú splnené alebo spoločnosť Facebook ruským úradom neoznámi harmonogram ich plnenia, „vyvstane otázka zablokovania“prístupu na Facebook v Rusku.

Roskomnadzor začal blokovať prístup k internetovej aplikácii Telegram. Stalo sa tak na základe nedávneho rozhodnutia súdu. To prišlo týždeň po tom, ako Roskomnadzor požiadal justíciu o obmedzenie prístupu k Telegramu.

Predchádzalo mu rozhodnutie vedenia spoločnosti Telegram, že ruským štátnym bezpečnostným službám neposkytne šifrovacie kľúče, a tým ani prístup k správam užívateľov Telegramu. Úrady tvrdia, že prístup k týmto šifrovaným materiálom potrebujú pri vyšetrovaní závažných zločinov vrátane teroristických útokov, vysvetľuje agentúra AP.