Úvod Politika Michelko: Kiska možno plánuje stať sa slovenským Sorosom

Michelko: Kiska možno plánuje stať sa slovenským Sorosom

Foto: archív

Prezident SR Andrej Kiska oficiálne oznámil, že nebude kandidovať v budúcoročných prezidentských voľbách. Ako však vyplýva z jeho vyjadrenia, z politiky sa úplne stiahnuť neplánuje. Prezident povedal, že na rozhodnutie neuchádzať sa o znovuzvolenie vplývalo viacero faktorov, pričom jedným z najdôležitejších bolo želanie venovať viac času rodine. „Je to nenahraditeľný čas, ak má náš život mať zmysel, nemôže rodinu odsúvať na druhú koľaj,“ uviedol.

Kiska priznal, že silným faktorom, ktorý ovplyvnil jeho rozhodnutie, bola politicko-spoločenská situácia, poznačená rastúcou nedôverou verejnosti v štátne inštitúcie, ktorá vyvrcholila po násilnej a doposiaľ neobjasnenej smrti novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej.

Pripustil, že v rámci úradu išiel na hranu svojich prezidentských právomocí, a takisto sa zapájal do politických sporov, ktoré považoval za dôležité pre formovanie charakteru krajiny. „Tieto rozhodnutia neľutujem, som presvedčený, že vždy je dôležité postaviť sa za demokratické, európske a spravodlivé Slovensko, Slovensko pre ľudí,“ zdôraznil Kiska.

Zároveň sa vyjadril, že jeho postoje nevyvolali len pozitívne, ale i negatívne emócie. Preto bude podľa neho lepšie, ak úrad prezidenta neponesie tieto príbehy konfrontácie do ďalšieho obdobia. „A občania si v roku 2019 vyberú prezidenta, ktorý neponesie ťarchu zápasov, ktoré som niesol ja,“ uviedol.

Prezident poukázal zároveň na to, že napriek „prebudenej verejnosti“ i rekonštrukcii vlády, ku ktorej prispel verejný tlak, nenastal na Slovensku skutočný obrat k lepšiemu a slušnejšiemu. „Na začiatok novej, lepšej éry nepotrebuje Slovensko zmenu vlády, SR potrebuje zásadnú zmenu štýlu vládnutia,“ zdôraznil a dodal, že cíti osobnú zodpovednosť prispieť k takejto zmene.

Foto: archív

„Budem preto premýšľať, ako najlepšie využiť autoritu a dôveru veľkej časti verejnosti, aby som po skončení prezidentského mandátu prispel k začiatku novej politickej éry na Slovensku. Spojiť tých, čo sú nielen ochotní, ale aj schopní vládnuť zodpovedne a slušne,“ uviedol. Viac chce prezradiť po jesenných komunálnych voľbách.

Na prezidentovo rozhodnutie reagoval pre portál napalete.sk politológ Roman Michelko. Myslí si, že hoci z kuloárov prenikali v poslednom čase informácie, že Andrej Kiska na základe presviedčania svojho okolia kandidatúru zvažuje, napokon si zrejme uvedomil, že už je za svojím politickým zenitom, extrémne polarizuje spoločnosť a prezidentská kampaň by bola preňho vzhľadom na známe kauzy nepríjemne ostrá, špinavá a dnes už aj s veľmi neistým výsledkom.

“Okrem toho Andrej Kiska nie je ‘homo politicus’, autentická politická osobnosť ako iní dlhoroční profesionáli na slovenskej politickej scéne, bez poradcov by bol stratený. Prezidentskou funkciou si zrejme chcel posilniť ego, zistil však, že je to za cenu absolútnej straty súkromia. Byť prezidentom raz mu zrejme stačí a už nemá motiváciu kandidovať druhýkrát,“ povedal Michelko.

Ako však dodal, záhadou je Kiskov inotaj, že z verejného priestoru neodchádza. Ak sa podľa jeho slov k veci konkrétne vyjadrí až po komunálnych voľbách, dovtedy sa podľa Michelka budú šíriť špekulácie. Politológ nevylučuje, že súčasný prezident sa neskôr postaví na čelo strany Progresívne Slovensko, ku ktorej má blízko, alebo sa stane lídrom vlastného politického subjektu na platforme iniciatívy Za slušné Slovensko.

“Ďalšou reálnou alternatívou je, že sa stane akýmsi slovenským Sorosom, a teda, že sa nebude angažovať len v charite, ale vytvorí nadáciu na podporu politických aktivít. To by dávalo najväčšiu logiku. Nijako zásadne by ho to nezaťažovalo, no zostal by vo verejnom priestore,” ukončil svoje úvahy Roman Michelko.

Politológ Roman Michelko. (Foto: archív)