Úvod Spoločnosť Putin prešiel po novootvorenom krymskom moste na nákladnom aute

Putin prešiel po novootvorenom krymskom moste na nákladnom aute

Foto: archív

Ruský prezident Vladimir Putin slávnostne otvoril 19-kilometrov dlhý most ponad Kerčský prieliv, ktorý spája juhoruský Krasnodarský kraj s polostrovom Krym. Informovala o tom agentúra DPA. „Poďme na to!“ povedal šéf Kremľa predtým, ako nasadol do kabíny oranžového nákladného automobilu Kamaz, ktorým prešiel cez nový most. Odkazoval tým na slávny výrok prvého muža vo vesmíre, sovietskeho kozmonauta Jurija Gagarina.

Putin auto šoféroval a na mieste spolujazdca sedel Alexandr Ostrovskij, riaditeľ spoločnosti SGM-Most, ktorá bola generálnym dodávateľom celej stavby. Prenos z otvorenia mosta vysielala ruská štátna televízia. V konvoji vedenom Vladimirom Putinom prešlo cez most z ruskej na krymskú stranu približne 35 vozidiel.

Pôvodne ruský Krym sovietsky vodca Nikita Chruščov v roku 1954 daroval Ukrajine. Rusko na základe referenda občanov v roku 2014 polostrov opätovne pripojilo k územiu Ruska. Krymský most začali stavať vo februári 2016 a svojou dĺžkou 19 kilometrov je najdlhším v Rusku. Pre železničnú dopravu má byť sprístupnený v roku 2019.

Foto: archív
Foto: archív