Úvod Politika Mihál a Beblavý s ďalšími piatimi poslancami založia stranu

Mihál a Beblavý s ďalšími piatimi poslancami založia stranu

Foto: Denník N

Denník N informoval, že poslanci NR SR Miroslav Beblavý, Jozef Mihál a ďalších päť nezaradených poslancov parlamentu Katarína Macháčková, Zuzana Zimenová, Simona Petrík, Viera Dubačová a Oto Žarnay chcú založiť novú politickú stranu. Stranu by mohli oficiálne zaregistrovať počas najbližšieho roka.

Denník pripomína, že sedem poslancov, predtým pôsobiacich v Sieti, OĽaNO-NOVA alebo v SaS, už predstavilo svoju víziu a podporovateľov. Neprofilujú sa ako jasne pravicová, liberálna, ani konzervatívna strana. V dokumente Vráťme Slovensko ľuďom píšu skôr než o ideológii, o potrebe praktických riešení.

„Finálne rozhodnutie padlo pred dvoma týždňami. Zhodli sme sa, že na Slovensku chýba politická sila, ktorá by zastupovala ľudí tak, ako ich chceme zastupovať my. A aj na tom, že do toho chceme ísť bez ohľadu na to, ako sa rozhodnú iní,“ vysvetlil pre Denník N Beblavý. Zakladatelia tiež uviedli, že do jesenných krajských volieb ešte ako nová strana nepôjdu. Chcú však podporovať rozumných kandidátov. „K voľbám sa budeme vyjadrovať, ale aktívne sa na nich nezúčastníme,“ dodal Mihál.

Jozef Mihál a Miroslav Beblavý pôsobia v politike príliš dlho, aby pasívne čakali na ponuku Progresívneho Slovenska alebo iného subjektu. Uviedla to dnes hovorkyňa SaS Katarína Svrčeková na margo skutočnosti, že Mihál, Beblavý a ďalších päť nezaradených poslancov NR SR zakladajú novú stranu. Mihál nedávno odišiel práve z SaS.

Podpredseda Smeru-SD a minister hospodárstva Peter Žiga vníma zakladanie novej strany ako slovenský politický folklór. „Bolo tu už niekoľko podobných pokusov. Politici, ktorí sa nevedia uplatniť vo svojej strane, odchádzajú a zakladajú nové. Je to typické pre pravé politické spektrum. Ťažko povedať, či nájdu priestor. Sú to už okukané tváre a neočakávam, že prinesú niečo zásadné,“ dodal Žiga.