Úvod Politika Moskva: Nová jadrová doktrína USA ohrozuje globálnu bezpečnosť

Moskva: Nová jadrová doktrína USA ohrozuje globálnu bezpečnosť

Vladimir Putin a Donald Trump. (Foto: archív)

Nová jadrová doktrína, ktorú zverejnilo americké ministerstvo obrany, ohrozuje globálnu bezpečnosť. V reakcii Moskvy na 74-stranový dokument Pentagónu to uviedol predseda výboru pre obranu dolnej komory ruského parlamentu Vladimir Šamanov, bývalý veliteľ výsadkárskych síl ruskej armády. Washington sa podľa neho snaží obnoviť svoj status jediného mocenského vodcu na svete pomocou ďalšieho kola pretekov v zbrojení.

Podľa doktríny vraj Rusko neznižuje množstvo svojho jadrového arzenálu a treba preto proti nemu pritvrdiť. Donald Trump pritom krátko pred nástupom do funkcie na Twitteri avizoval, že USA musia „výrazne posilniť a rozšíriť svoje jadrové kapacity“. Ako možný rival USA sa v dokumente spomína aj Čína.

„Možno predpokladať, že Spojené štáty vyvinú úsilie odstúpiť od rôznych dohôd, ktoré boli garantom posledných rokov,“ je presvedčený predseda výboru Štátnej dumy pre obranu. „Máme svoju stratégiu: rozumnú a uváženú. Pre nás je hlavné neopakovať chyby obdobia Gorbačova, nenechať sa zatiahnuť do pretekov v zbrojení, ale zaoberať sa realizáciou vlastného vývoja.“

Michail Gorbačov stál na čele Sovietskeho zväzu koncom 80. rokov a od marca 1990 do decembra 1991 bol jeho prvým a zároveň posledným prezidentom, kým sa ZSSR rozpadol. V krajine začal zmeny, ktoré mali reformovať komunistický systém a dodať sovietskemu impériu novú silu. Namiesto toho sa však Sovietsky zväz rozpadol a socialistický režim sa zrútil.