Úvod Politika Babiš pripustil možnosť predčasných volieb

Babiš pripustil možnosť predčasných volieb

Andrej Babiš. (Foto: archív)

Český premiér Andrej Babiš hnutia ANO nevylúčil, že pokiaľ jeho druhá vláda nezíska dôveru Poslaneckej snemovne do mája tohto roku, mohli by sa konať predčasné voľby. Babiš to povedal v rozhovore pre český denník Právo. Podporu pre svoj kabinet chce stihnúť vyrokovať do konca februára.

„Topolánek vládol v demisii tri mesiace, podľa takých prepočtov by to teda bolo niekedy do mája. Ale keď sa nedohovoríme, možno jediným riešením budú predčasné voľby,“ povedal premiér v demisii Andrej Babiš pre Právo. Rozhovor uverejnil server Novinky.cz a prebral ho aj Český rozhlas (ČRo).

Babiš tiež uviedol, že dôležitejšia ako dôvera snemovne je preňho dôvera voličov. Predčasným voľbám podľa svojich vyjadrení premiér naklonený nie je, pociťuje však nedostatok rozumnej odozvy na druhej strane pri rokovaniach o novej vláde. Za ideálny termín prípadných predčasných volieb do Poslaneckej snemovne považuje Babiš súbeh s októbrovými voľbami do obecných zastupiteľstiev a tretiny Senátu.

Babiš verí, že ho prezident Miloš Zeman vymenuje za predsedu vlády aj na druhýkrát. V rozhovore pre Právo odmietol prezidentov vplyv na personálne obsadenie kabinetu, všíma si ČRo. „Do vlády mi nehovoril predtým, tak prečo by to robil teraz? To sú len také špekulácie,“ povedal Babiš.

Babišovu prvú vládu vymenoval Zeman 13. decembra; následne v polovici januára menšinový kabinet hnutia ANO podľa očakávania nezískal dôveru Poslaneckej snemovne. V stredu 24. januára pred druhým kolom prezidentských volieb podal Babiš Zemanovi demisiu a ten ho poveril rokovaniami o zostavení novej vlády, sumarizuje ČRo.