Úvod Politika Moskva varuje USA pred smrteľnými následkami útoku v Sýrii

Moskva varuje USA pred smrteľnými následkami útoku v Sýrii

Sýrska armáda v meste Dúma. (Foto: archív)

Americký prezident Donald Trump nevylúčil nijakú možnosť, pokiaľ ide o sľubovanú ráznu odpoveď USA na chemický útok, ktorý mal v Sýrii pripraviť o život najmenej 70 ľudí a zraniť stovky ďalších vrátane detí. Moskva varuje pred smrteľnými následkami.

Donald Trump sa minulý týždeň rozhodol neposkytnúť Sýrii pomoc na rekonštrukciu krajiny v hodnote 200 miliónov dolárov a po údajnom chemickom útoku, z ktorého Západ už tradične viní režim prezidenta Bašára Asada, šéf Bieleho domu tvrdí, že na stole sú všetky možnosti.

V reči diplomatov to znamená, že Trump zvažuje aj prípadný útok proti Asadovým jednotkám. Na to by však Trump potreboval mandát Bezpečnostnej rady (BR) OSN, ktorý by pre ruské právo veta celkom isto nezískal. Muselo by preto ísť o útok bez mandátu OSN. Diplomatické riešenie záležitosti je v nedohľadne.

Ruský veľvyslanec: Chemický útok bol zinscenovaný
Ďalší veľký problém je v tom, že v prípade útoku USA na pozície sýrskej armády by mohlo prísť k stretu amerických jednotiek s ruskou armádou. Tá je v krajine na pozvanie prezidenta Asada a oficiálne bojuje proti teroristom z takzvaného Islamského štátu (ISIS), ktorý je dnes už takmer porazený. Rebeli bojujúci proti prezidentovi Asadovi, z ktorých mnohí sa počas konfliktu pridali k ISIS, však operujú v krajine naďalej.

Okrem diplomatickej cesty, pravdepodobne nepriechodnej pre ruské právo veta v BR OSN, sú teraz v hre menšie cielené útoky podobné tomu z minulého roka, pri ktorom Američania zbombardovali základňu, z ktorej podľa nich v tom čase prišlo k útoku chemickými zbraňami. Donald Trump uviedol, že USA majú v tomto smere “množstvo vojenských možností”.

Ruský veľvyslanec pri OSN Vasilij Nebenzia. (Foto: archív)

Čo presne Spojené štáty v Sýrii podniknú ako odvetu za domnelý chemický útok, bude jasné v nasledujúcich dňoch.

Chemický útok sa mal udiať v meste Dúmá, poslednej bašte sýrskych protivládnych rebelov. Organizácia Biele helmy, pomáhajúca zachraňovať ľudí z oblastí bojov v Sýrii, tvrdí, že väčšina obetí boli ženy a deti. Na mesto neďaleko Damasku údajne zaútočili chlórom v kombinácii s ďalším bližšie neurčeným toxickým plynom. Dúma je takmer úplne zničené mesto, v ktorého troskách sa tiesni možno až 100-tisíc ľudí.

Ruský veľvyslanec pri OSN Vasilij Nebenzia počas bezpečnostnej rady zvolanej k chemickému ataku uviedol, že podľa Moskvy je incident v Dúme zinscenovaný a zároveň varoval, že akákoľvek vojenská odpoveď zo strany USA v Sýrii by mohla mať „smrteľné následky“.

 Spojené štáty kritizujú Rusko za podporu Asada
Americká veľvyslankyňa pri OSN Nikki Haleyová nešetrila kritikou na adresu Moskvy. Uviedla, že Rusko má na svojich rukách krv sýrskych detí, pretože vojensky podporuje Sýriu a jej prezidenta Bašára Asada, kritizovaného Západom za porušovanie ľudských práv v krajine rozvrátenej konfliktom. „Mŕtve deti neznamenajú príliš veľa pre vlády ako je tá ruská, ktoré používajú svoje prostriedky na vyzbrojenie Asada,“ povedala Haleyová na mimoriadnom zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN.

Veľvyslankyňa dodala, že BR OSN zlyhala pri konaní proti sýrskemu režimu, ktorý podľa nej opakovane použil chemické zbrane proti vlastnému obyvateľstvu. Za vinníka toho, že sa nedarí prinútiť sýrsky režim k zastaveniu operácií proti opozičným rebelom, označila Haleyová Rusko, ktoré rezolúcie bezpečnostnej rady v tejto veci doposiaľ vždy vetovalo. Výčitky americkej veľvyslankyne nepadli na úrodnú pôdu a Nebenzia reagoval na slová Haleyovej slovným protiútokom, ktorý naznačuje ďalšie vážne zhoršenie vzťahov medzi USA a Ruskom.

Americká veľvyslankyňa pri OSN Nikki Haleyová. (Foto: archív)

„Rusko nikdy nebude priateľom USA. Priateľstvo je totiž niečo, čo je zároveň obojstranné aj dobrovoľné,” vyhlásil ruský veľvyslanec pri OSN.

Ako pokračoval, “priateľstvo sa nedá vynútiť a my nie sme naklonení tomu, aby sme sa stali vašimi priateľmi, neprosíme, aby sme sa stali vašimi priateľmi. To, čo od vás chceme, nie je nič iné ako normálny civilizovaný vzťah, ktorý vy arogantne odmietate bez ohľadu na základnú slušnosť”.

Nebezia svojim odkazom pre USA ani zďaleka neskončil a v závere svojej odpovede americkej strane ešte trochu pritvrdil. „Ste na omyle, keď si myslíte, že máte priateľov. Vaši takzvaní priatelia sú len tí, ktorí vám nemôžu povedať nie. A toto je kritérium priateľstva vo vašom ponímaní,“ odkázal Nebezia americkej administratíve.