Úvod Spoločnosť Na čierny piatok presiahol majetok zakladateľa Amazonu 100 miliárd USD

Na čierny piatok presiahol majetok zakladateľa Amazonu 100 miliárd USD

Foto: David McNew

Čierny piatok funguje. Vďaka tomu tohtoročnému majetok zakladateľa internetového obchodu Amazon Jeffa Bezosa po prvý raz presiahol 100 miliárd dolárov – stúpol totiž až na na 100,3 miliardy. Päťdesiattriročný Bezos sa tak stal prvým miliardárom, ktorého majetok presiahol 12-cifernú hodnotu od roku 1999, keď sa to podarilo zakladateľovi softvérovej spoločnosti Microsoft Billovi Gatesovi.

Čierny piatok priniesol Bezosovi takmer 2,4 miliardy dolárov. Akcie Amazonu, ktorých Bezos vlastní zhruba 17 percent, stúpli za deň o 2,5 percenta. Za doterajšiu časť tohto roku akcie vyrástli o 58 percent a vďaka tomu do majetku jeho zakladateľa pribudlo 34 miliárd dolárov.

Na začiatku tohto roka bol pritom Bezos až štvrtý najbohatší človek sveta. Na prvom mieste sa ocitol v júli, keď na tomto poste vystriedal Billa Gatesa. Hodnotu Gatesovho majetku odhaduje časopis Forbes aj agentúra Bloomberg na 89 miliárd dolárov.

Amazon je najväčší internetový obchod na svete. Firma začala online predaj v roku 1995 a spočiatku ponúkala predovšetkým knihy. Na burzu vstúpila v roku 1997 s cenou 18 dolárov za akciu. V súčasnosti cena jej akcií presahuje tisíc dolárov. Okrem Amazonu založil Bezos v roku 2000 aj spoločnosť Blue Origin, vyvíjajúcu technológie na komerčné lety do vesmíru. V roku 2012 kúpil americký denník The Washington Post.