Úvod Spoločnosť Nový drevený chrám v Snine postavili takmer bez klincov

Nový drevený chrám v Snine postavili takmer bez klincov

Foto: archív

Pravoslávni veriaci v Snine majú nový drevený chrám. Po ročnej výstavbe ho za účasti množstva veriacich a duchovných posvätil pravoslávny arcibiskup prešovský a metropolita českých krajín a Slovenska Rastislav. Nový chrám je zasvätený veľkomoravskému kniežaťu, svätému Rastislavovi.

Vyrástol pritom priamo na sídlisku na mieste nefunkčnej výmenníkovej stanice. Postavený je takou technológiou ako starodávne drevené kostolíky, nachádzajúce sa na Zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

„Je to celodrevená stavba. Použité boli tradičné materiály aj tradičné technológie výstavby. Verím, že chrám bude slúžiť generáciám pravoslávnych veriacich tak, ako slúžia podobné 300-400 rokov staré drevené chrámy v okolitých obciach,“ povedal duchovný správca Pravoslávnej cirkevnej obce v Snine Igor Kerekanič. Celkové náklady na výstavbu chrámu sa blížia k sume stotisíc eur. Postavili ho takmer bez použitia klincov.

„Okrem strechy a veže nebol na stavbu korpusu stavby použitý ani jeden klinec. Všetko zapadlo do seba a keďže veža je vysoká, tak sa tam dávali drevené kliny z tvrdého dubového dreva, ale istilo sa to aj klincami. Pretože strecha je drevená, tak tá sa, samozrejme, pribíjala klincami. Ale inak sa steny stavali pôvodnou starou technológiou,“ vysvetlil Kerekanič s tým, že zhotoviť ho dali na Ukrajine.

„Tam ho poskladali, nie kompletne, ale na viacerých miestach. Potom bol rozobraný a privezený na štyroch kamiónoch začiatkom októbra minulého roku. Odvtedy sme ho stavali,“ dodal Kerekanič. Nadšenci si tak za rok dokázali poskladať kostolík, ktorý sa zároveň stane pamätníkom našej ľudovej architektúry aj tradície drevených chrámov.

Primátor Sniny Štefan Milovčík verí, že nový chrám nebude nikdy prázdny. Podľa jeho slov za rekordne krátky čas vzniklo toto krásne dielo, ktoré je ďalšou dominantou Sniny. V Snine sa k pravoslávnej cirkvi hlási približne 2 600 veriacich, celkovo je ich na Slovensku asi 50-tisíc.