Pre čierny trh neexistujú nijaké hranice, za ktoré by nedokázal zájsť v nádeji na vysoký zisk. Európskych spotrebiteľov najnovšie ohrozuje plastová ryža. Je vyrobená zo zemiakov a sladkých zemiakov s prímesou syntetických látok a na pohľad je na nerozoznanie od tej pravej.
Spočiatku sa objavila v Číne, kde si získala obľubu najmä pre dvakrát nižšiu cenu v porovnaní s pravou ryžou. Svojich výrobcov si však rýchlo našla aj vo Vietname či Indii a nedávno sa rozšírila dokonca aj do Európy. Hoci je podľa Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR pravdepodobnosť predaja plastovej ryže u nás minimálna, s istotou to nemožno vylúčiť.
Nepredáva sa však len samostatne, často sa primiešava do pravej ryže. Vďaka rôznym prísadám a zemiakovému škrobu sa pri varení správa ako pravá ryža a dochucovadlá jej pridajú aj takmer autentickú chuť a vôňu.
Na rozdiel od prírodného produktu však predstavuje pomerne vážnu hrozbu pre naše zdravie. Umelá ryža spôsobuje žalúdočné ťažkosti a poruchy trávenia. Pri dlhodobej konzumácii hrozí vážne poškodenie tráviaceho systému, intoxikácia organizmu a otrava. Zdravotné problémy môže vyvolať aj u ľudí, ktorí ju konzumujú iba príležitostne.
Čínski producenti ju vyrábajú už niekoľko rokov a pod rôznymi značkami ju exportujú aj do zahraničia. Na porovnanie, na 800-tisíc ton ročne vyprodukovanej pravej ryže Wuchang pripadá až 10 miliónov ton tej falošnej. Predstaviteľ asociácie čínskych majiteľov reštaurácií je presvedčený, že tri misky takejto potraviny urobia s ľudským organizmom to isté, ako keby sme zjedli igelitovú tašku.
A ako ju spoznáte? Výrobcovia produkujú výrobky rôznej kvality, a tak sa niektorá umelá ryža dá pri príprave rozpoznať jednoducho, iná ťažšie. Tie menej kvalitné výrobky majú mierny plastový zápach, zrniečka aj po uvarení zostávajú tvrdšie a zachovávajú svoj tvar, na rozdiel od pravej ryže, ktorej objem sa varením zväčší.
Výroba umelej ryže: