Úvod Spoločnosť Na Luníku IX zbúrali desiatu bytovku, Rómom dajú nové bývanie

Na Luníku IX zbúrali desiatu bytovku, Rómom dajú nové bývanie

Foto: archív

Na problémovom košickom sídlisku Luník IX, ktoré obýva rómska populácia, začali búrať bytovku na Hrebendovej ulici. Od roku 2008 je to v poradí už desiaty zničený bytový dom, ktorý bolo podľa magistrátu nevyhnutné asanovať vzhľadom na vážne narušenú statiku, ohrozujúcu zdravie a životy ľudí.

Samotnej asanácii predchádzala kompletná príprava, vypratanie bytového domu a výber zhotoviteľa v zmysle zákona o verejnom obstarávaní. Náklady na búranie bytovky boli vyčíslené na 120 000 eur a asanácia bude zrealizovaná do konca tohto roka.

„Mesto Košice sa snaží v spolupráci s Mestskou časťou Košice – Sídlisko Luník IX vychádzať v ústrety tým rodinám, ktoré si chcú zlepšiť svoje životné podmienky. Mestská časť chce získať peniaze z fondov Európskej únie na výstavbu nízkoštandardného bývania s kontrolovaným bývaním.

Mesto poskytlo miestnej samospráve na tento účel dlhodobý prenájom pozemkov,“ informovala Monika Počátková z košického magistrátu s tým, že mestská časť bude zodpovedná aj za výber budúcich nájomcov. Pre obyvateľov Luníka IX a neďalekej osady Mašličkovo existuje aj možnosť svojpomocnej samofinancovanej výstavby jednoduchých rodinných domov.

„Tento zámer je pripravovaný v spolupráci s neziskovou organizáciou ETP Slovensko. Pre rodiny, ktoré nie sú schopné samostatne bývať, má mesto záujem podporiť miestnu samosprávu v snahe zriadiť pobytové sociálne služby, poskytované v útulku alebo v nocľahárni. Za tým účelom mesto prenajalo mestskej časti priestory bývalého obchodu a priestory, ktoré využívalo Tepelné hospodárstvo Košice,“ dodala Počátková.

Foto: archív