Úvod Z DOMOVA Na oslavy 75. výročia SNP prišli do Banskej Bystrice tisíce návštevníkov

Na oslavy 75. výročia SNP prišli do Banskej Bystrice tisíce návštevníkov

Foto: archív

Preletom leteckej techniky Ozbrojených síl SR a pietnym aktom kladenia vencov sa v areáli Pamätníka Slovenského národného povstania v Banskej Bystrici začali celoštátne oslavy 75. výročia SNP. Zúčastnili sa na nich všetci traja najvyšší ústavní činitelia SR, poslanci Národnej rady SR, zástupcovia politických strán, diplomatických zborov v SR, združení a organizácií.

Do parku pod Pamätníkom SNP si prišli hrdinstvo bojovníkov v SNP uctiť tisíce ľudí z celého Slovenska. „Je to jeden z posledných rokov, keď si výročie SNP môžeme pripomenúť aj s priamymi účastníkmi,“ konštatoval generálny riaditeľ Múzea SNP Stanislav Mičev.

Predseda Národnej rady SR Andrej Danko varoval pred extrémizmom, klamstvami a propagandou. Na jednej strane je tu podľa neho extrémizmus fašistický, na druhej klasicky liberálny. Vo svojom prejave vyzdvihol odvahu a obetavosť tých, ktorí bojovali v SNP, pričom vyjadril úctu aj Gustávovi Husákovi. Zároveň pripomenul, že svet nie je čiernobiely, ale je plný kompromisov.

Po oficiálnej časti osláv čakala návštevníkov vojenská prehliadka, počas ktorej uvideli viac ako 1 500 profesionálnych vojakov rozdelených do 35 pochodových zostáv a zhruba 200 kusov bojovej techniky vrátane leteckej. Išlo o širokú škálu bojovej techniky pozemných, vzdušných, špeciálnych síl, Vojenskej polície a ďalších. Naposledy sa podobná prehliadka konala pred viac ako desiatimi rokmi. Popoludňajší program pokračoval hudobnými vystúpeniami a premietaním filmu Povstanie.