Úvod Politika Najvyšší súd bude na budúci mesiac rozhodovať o rozpustení ĽSNS

Najvyšší súd bude na budúci mesiac rozhodovať o rozpustení ĽSNS

Foto: archív

Prípad strany Mariana Kotlebu sa po takmer dvoch rokoch  posunul ďalej. Najvyšší súd vytýčil po mesiacoch študovania spisu pojednávanie. O osude ĽSNS bude rozhodovať 9. apríla. Potvrdila to Generálna prokuratúra SR aj podpredseda strany Milan Uhrík. „Áno, je to pravda. Čo je však zvláštne, že oznámenie o uskutočnení pojednávania nám bolo doručené len začiatkom tohto týždňa,“ hovorí Uhrík.

Generálna prokuratúra sa ako strana sporu k veci vyjadrovať nechcela. Aj Najvyšší súd SR odmietol prípad komentovať. „Vzhľadom na procesné štádium veci sa momentálne nebudeme vyjadrovať,“ odkázala jeho hovorkyňa Alexandra Važanová.

Návrh na rozpustenie ĽSNS podal generálny prokurátor Jaromír Čižnár ešte koncom mája 2017. Podľa neho je strana extrémistická. „Vyhodnotenie rozsiahlych zadovážených podkladov ukázalo, že politická strana Kotleba-Ľudová strana Naše Slovensko ako extrémistická politická strana s fašistickými tendenciami svojím programom a činnosťou porušuje Ústavu Slovenskej republiky, zákony a medzinárodné zmluvy,“ povedala pred dvomi rokmi hovorkyňa generálnej prokuratúry Andrea Predajňová.

Takto pred dvomi rokmi sa ukázalo, že kotlebovci sa na zrušenie pripravili. Časť ich členov vstúpila do nefunkčnej Ľudovej strany, nad ktorou prevzali kontrolu apremenovali ju na Ľudovú stranu Pevnosť Slovensko. ĽSNS nie je prvá strana Mariana Kotlebu, ktorá čelí hrozbe rozpustenia. Už v roku 2006 prišiel o stranu Slovenská pospolitosť-národná strana, ktorú na návrh vtedajšieho generálneho prokurátora Dobroslava Trnku rozpustil Najvyšší súd SR.

Problémom boli podľa súdu stanovy strany, v ktorých sa navrhovalo nahradiť demokratické zriadenie stavovským štátom a našla sa aj podobnosť s fungovaním a programom Hlinkovej Slovenskej ľudovej strany z čias prvej SR. Trnka podal návrh na rozpustenie 31. októbra 2005, Najvyšší súd návrhu 1. marca 2006 vyhovel.

Foto: archív