Úvod Politika NAKA si posvieti na Kiskovu firmu KTAG

NAKA si posvieti na Kiskovu firmu KTAG

Foto: archív

Prípady súvisiace s prezidentom SR Andrejom Kiskom a jeho spoločnosťou KTAG bude vyšetrovať Národná jednotka finančnej polície, ktorá spadá pod Národnú kriminálnu agentúru (NAKA). Výberové opatrenia boli urobené na prelome novembra a decembra 2017, odkedy má NAKA pridelené vyšetrovacie spisy.

Vyšetrovatelia elitnej finančnej jednotky odvtedy urobili prvé úkony, s čím podľa policajného prezidenta Tibora Gašpara súvisia najnovšie výroky Kisku o tom, že Národnú kriminálnu agentúru zneužil minister vnútra Robert Kaliňák na boj proti hlave štátu. To však policajný prezident odmietol. NAKA nemala podľa neho doteraz s vyšetrovaním Kiskovej firmy nič spoločné a do hry sa dostala až teraz.

„Chcem garantovať, že to bude zákonné vyšetrovanie. Aj mne bude záležať na tom, aby bolo urobených čo najmenej chýb a aby bolo dostatočne včas a najmä zákonne vykonané celé vyšetrovanie,“ vyhlásil Gašpar na tlačovej konferencii. Na NAKA sa dostali spisy týkajúce sa daňovej činnosti KTAG, ktorú v minulosti vyšetrovali kriminalisti z krajského policajného riaditeľstva v Prešove a okresného policajného riaditeľstva v Poprade.

Generálna prokuratúra teraz podľa Gašpara nariadila, že vyšetrovanie treba zopakovať, lebo bolo nedostatočné. NAKA sa bude zaoberať aj podnetmi občanov týkajúcimi sa činnosti firmy KTAG v roku 2013, pozemkami, ktoré mal Kiska podozrivo nadobudnúť vo Veľkom Slavkove a jeho prezidentskou volebnou kampaňou.

Dôvod, aby NAKA prevzala prípady, je podľa Gašpara „zrejmý a jasný“. „Jednak je tu požiadavka, aby nevyšetroval Prešov a Poprad, jednak aby to robil jeden útvar, ktorý bude mať prehľad o účtovníctve, a nemuseli sa robiť daňové kontroly samostatne na viacerých policajných útvaroch,“ ozrejmil šéf polície, ktorý napokon predpokladá na NAKA aj najvyššiu kvalitu policajnej práce.

Prezident PZ Tibor Gaššpar. (Foto: SITA)

Gašpar vylúčil, že by Robert Kaliňák zasahoval do vyšetrovania polície vo veci rodinnej firmy Kiskovcov: „Trestné konanie je jasne opísané v trestnom poriadku. Ani ja nemám ingerenciu a právomoc niekomu niečo diktovať. Nieto ešte minister vnútra.“

Prvý podnet finančnej správy týkajúci sa firmy KTAG dostala polícia v novembri 2014, niekoľko mesiacov po vykonaní daňovej kontroly. Týka sa zdaňovacieho obdobia k DPH za apríl 2014. Podnet preveroval odbor kriminálnej polície Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Prešove. Vyšetrovanie bolo zastavené 25. mája 2016.

Druhý podnet daniarov vyšetroval odbor kriminálnej polície na okresnom policajnom riaditeľstve v Poprade. Podľa Gašpara skúmal daň z príjmu právnických osôb spoločnosti za rok 2014, pričom vyšetrovatelia skonštatovali, že prišlo k spáchaniu trestného činu. S využitím inštitútu účinnej ľútosti po doplatení dane vydali 2. februára 2017 rozhodnutie o odmietnutí.

Práve informácie týkajúce sa tohto prípadu zverejnil v septembri 2017 anonym. „Podal som trestné oznámenie na neznámeho, teoreticky policajta z Popradu, ak prichádzalo do úvahy, že by posúval informácie Poprad,“ vysvetlil Gašpar. Policajná inšpekcia po preverení skonštatovala, že ani jeden z popradských kriminalistov nemal zverejnené dokumenty týkajúce sa firmy KTAG k dispozícii. Nemali by tak pochádzať z vyšetrovacieho, ale z daňového spisu kontrolórov Finančnej správy SR.