Úvod Z DOMOVA Čaputová i Ódor popreli, že by sa na Slovensku udial policajný prevrat....

Čaputová i Ódor popreli, že by sa na Slovensku udial policajný prevrat. Občanom odkázali, aby “neverili klamstvám”

Ľudovít Ódor a Zuzana Čaputová. (Foto: archív)

Nijaký policajný prevrat v štáte sa podľa prezidenkty SR nekoná. Chod inštitúcií, ktorých príslušníci boli obvinení po zásahu Národnej kriminálnej agentúry (NAKA), je zabezpečený a sú funkčné.

Zuzana Čaputová to vyhlásila na spoločnom mediálnom brífingu s prredsedom vlády SR Ľudovítom Ódorom po rokovaní Bezpečnostnej rady SR. Podčiarkla tiež, že priestor na intervenciu politickej moci a vyvodenie zodpovednosti voči polícii by sa vytvoril po tom, ak by prokuratúra a súdy konštatovali nedôvodnosť trestných stíhaní.

“Nijaký policajný prevrat na Slovensku sa nedeje, vyšetrujú sa trestné činy, o ktorých rozsahu sa v médiách veľa popísalo,“ uviedla prezidentka s tým, že viaceré podozrivé osoby sa už priznali, viacerí sú obvinení a niektorí aj právoplatne odsúdení. Hlava štátu vraj rozumie tomu, že občania sú zmätení a nevedia, čomu veriť.

„Akýkoľvek policajný zásah vo vedení bezpečnostných zložiek je z hľadiska fungovania demokracie veľmi citlivý. Nehovoriac o tom, že tieto kroky sú pozorne vnímané nielen doma, ale aj v zahraničí,“ povedala. Ubezpečila preto verejnosť, že všetky dotknuté inštitúcie vedú ich námestníci a vykonávajú potrebné kroky k partnerom v zahraničí i doma.

Poznamenala, že súčasná situácia politikov neoprávňuje robiť predčasné závery. Relevantnú odpoveď o zákonnosti a dôvodnosti konané v právnom štáte môže dať podľa jej slov iba dozorujúca prokuratúra a príslušné súdy. Dodala, že v blízkom čase sa dozvieme, či bude podaný návrh na väzobné stíhanie, aj postoj prokurátorov a súdov.

„Ak by súdy po takomto postupe polície konštatovali napríklad nedôvodnosť trestného stíhania, potom by bol priestor na intervenciu politickej moci a vyvodenie zodpovednosti smerom k polícii. Dnes v takejto situácii však nie sme,“ deklarovala prezidentka.

Prezidentka zároveň odmietla, že by o zákroku polície vedela vopred. „Akékoľvek informovanie akéhokoľvek politika o pripravovaných krokoch polície by bolo nezákonné,“ podotkla. Proti falošným obvineniam sa mieni brániť a podobné klamstvá budú podľa jej slov súčasťou podania na súd proti lídrovi Smeru-SSD Robertovi Ficovi.

NAKA v rámci akcie Rozuzlenie obvinila viacero osôb. Obvinenie piatich ľudí sa má týkať zločineckej skupiny, ktorá marila vyšetrovania korupčných a iných trestných činov, navodzovať dojem manipulácie výpovedí svedkov vyšetrovateľmi, ale aj diskreditovať orgány činné v trestnom konaní. Dve osoby boli obvinené pre zneužívanie právomoci verejného činiteľa z pomsty.

Premiér Ľudovít Ódor deklaroval, že po rozhodnutí prokurátorov a súdov bude konať voči aktérom kauzy Rozuzlenie, či už je to Slovenská informačná služba (SIS) alebo Policajný zbor. Zároveň ubezpečil verejnosť, že Slovensko je právnym štátom.

„V momente, keď na základe dôkazov a faktov dospejú prokurátori a súdy k rozhodnutiu, budem konať voči dotknutým aktérom, či už je to SIS alebo polícia, ktoré spadajú pod kontrolu vlády,“ deklaroval premiér s tým, že v blízkom čase by mali súdy a prokurátori rozhodnúť o zákonností konaní.

„Nezávislosť polície, prokuratúry a súdov nikam nezmizla. To, samozrejme, neznamená, že si môžu nekontrolovane robiť to, čo chcú,“ poznamenal. Zdôraznil, že nik nie je nedotknuteľný, ani politici či vysokí štátni úradníci. Verí, že rovnako ako vláda, aj Národná rada SR si je vedomá svojej zodpovednosti smerom k Národnému bezpečnostnému úradu.

Predseda vlády zároveň apeloval na verejnosť, aby neverila údajným klamstvám. Odmieta, že by akokoľvek zasahoval do práce polície. Úzka skupina ľudí podľa neho šíri klamstvá a nenávisť s cieľom zneistiť verejnosť a zbierať lacné politické body.

„Človek na Slovensku by sa mal pomaly hanbiť, že sa odmieta nechať skorumpovať, že odmieta rozkrádať krajinu. S týmto mentálnym svetom sa nestotožňujem a chcem vás ubezpečiť, že nik vám krajinu neunáša,“ vyhlásil.