Úvod Politika Nebojácny Salvini je hrozbou pre EÚ

Nebojácny Salvini je hrozbou pre EÚ

Foto: archív

Európska únia čelí dvom existenčným hrozbám: prvú z nich predstavuje americký prezident Donald Trump, druhú Matteo Salvini, šéf talianskej Ligy severu, myslí si komentátor denníka Financial Times Wolfgang Münchau. Ohrozenie zo strany amerického prezidenta je zjavné, priame a brutálne. USA na európske automobily zrejme zavedú clá. EÚ dopláca za svoju nadmernú závislosť na Spojených štátoch, ktoré vstrebú európsky vývozný prebytok a podieľajú sa na vonkajšej bezpečnosti EÚ.

Hra na dobrého a zlého policajta
Ohrozenie, ktoré predstavuje Salvini, nemusí byť také zjavné, ale o to je silnejšie. Od chvíle, čo vstúpil do vládnej koalície s protestným Hnutím piatich hviezd (M5S), urobil Salvini dve prefíkané politické rozhodnutia: najprv prestal hovoriť o italexite a neskôr začal svoj post ministra vnútra využívať s ohromným úspechom ako hlásnu trúbu.

Taliansko hrá s úniou hru na dobrého a zlého policajta. Tým zlým je minister vnútra Salvini, dobrým zasa premiér Giuseppe Conte. Ten neuzavrel s Európskou radou ohľadom migrácie dobrý obchod – z toho, čo si želal presadiť, akceptovala len zopár nepodstatných opatrení. EÚ sa zaviazala, že vytvorí utečenecké tábory vnútri svojich vonkajších hraníc a bude venovať viac zdrojov na ochranu úniovej periférie. Prevoz migrantov v Stredomorí už nebude pre lode mimovládnych organizácií jednoduché.

Contemu sa však nepodarilo presadiť zásadnú požiadavku Ríma – reformu dublinského systému, pravidiel, ktoré zodpovednosť za utečenca pripisujú prvému úniovému štátu, do ktorého dotyčný vstúpil. Salvini podľa všetkých očakávaní na výsledok samitu reagoval s nedôverou.

Kríza nepominula. Všetky neľahké rozhodnutia ohľadom migrácie úniu ešte len čakajú.

To je živná pôda pre európskych populistov. Jedným z dôvodov, prečo sa rebélia gréckej ľavice v roku 2015 proti úniovému establishmentu nepodarila, bol nedostatok spojencov. Pravicoví populisti majú úplne inú stratégiu. Vytvárajú aliancie vnútri EÚ. Chcú ovládnuť úniové inštitúcie a rozložiť EÚ zvnútra. Salvini upiera zrak na voľby do Európskeho parlamentu, ktoré sa konajú na budúci rok, a má v tomto ohľade dobré vyhliadky.

Je možné, že terajšie hlavné stredoľavé a stredopravé skupiny v EP zmetú dvaja vyzývatelia. Jedným z nich by mohlo byť nové proeurópske liberálne zoskupenie okolo francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona. Druhým potom rozmanitá skupina populistov a nacionalistov. Tieto dve politické sily by mohli prevziať kontrolu nad pravým stredom, Európskou ľudovou stranou, alebo sa môžu zlúčiť do novej európskej strany. Nech je, ako chce, nájdu si cestu k presadeniu svojich záujmov.

Foto: archív

Euroskepticizmus vzrastá
Veľakrát zaznieva argument, že talianske, rakúske a bavorské národne orientované strany majú nesúrodé záujmy. Nemci chcú posielať utečencov späť do Talianska. Taliani chcú tých svojich prihrať Nemecku. Rakúsko si neželá, aby sa utečenci pohybovali akýmkoľvek z týchto smerov. Odkazovanie na nezlučiteľné záujmy však zabúda na dôležitejší fakt – spája ich jedno želanie: chcú európsku agendu znova previesť do kompetencie jednotlivých štátov.

Môže to nastať dvomi spôsobmi. Buď vyhrajú voľby do EP, čím získajú vplyv na to, kto sa stane budúcim predsedom EK, a dostanú sa k mocenským pákam európskych inštitúcií. Alebo európski centristi kapitulujú a odsúhlasia čiastočný presun migračnej politiky do kompetencií jednotlivých štátov.

Možno očakávať, že Taliansko so Salvinim, ktorý “zo zadného sedadla” kritizuje riadenie únie, nadobudne asertivitu aj v ďalších oblastiach a napadne francúzsko-nemeckú prevahu vo všetkých oblastiach politiky únie. V minulosti sa Taliansko riadilo strachom z izolácie. Krajina mnohokrát súhlasila s nariadeniami, ktoréboli proti jej národným záujmom.

Salvini je vážnym ohrozením establishmentu EÚ, pretože nemá strach.

Je to prvý moderný taliansky politik, ktorý nemá potrebu cítiť sa v Bruseli a Davose ako medzi priateľmi. Kým skúsenejší lídri únie si podmanili relatívne neskúseného premiéra Conteho, v skutočnosti môže Salvini s koalíciou s M5S kedykoľvek skoncovať. Pravdepodobne však počká, ako na budúci rok dopadnú voľby do EP.

Nezabúdajme, že Taliansko je krajinou, v ktorej sa snúbia dve úniové krízy – kríza eurozóny a migračná kríza. Väčšina Talianov EÚ stále podporuje, ale euroskepticizmus vzrastá. Problémom EÚ je, že jej stabilita vychádza z toho, že ľudia ako Salvini alebo Trump sa nedostanú k moci. Riskuje tým, že sa stane Weimarskou republikou našich dní – štruktúrou, ktorá obstojí iba v dočasnej politickej klíme.

Salvini sa okúpal v bazéne vily v Toskánsku, ktorú štát skonfiškoval mafii: