Úvod Politika Nemecká AfD by v parlamentných voľbách skončila druhá

Nemecká AfD by v parlamentných voľbách skončila druhá

Foto: archív

Druhou najsilnejšou stranou na nemeckej politickej scéne je protestná Alternatíva pre Nemecko. Keby sa teraz uskutočnili parlamentné voľby, získala by 17 percent hlasov a o jeden percentuálny bod by predbehla sociálnych demokratov (SPD).

Obľuba vládnej SPD u voličov v posledných mesiacoch stále klesá. Už v minuloročných parlamentných voľbách dosiahla rekordne nízkych 20,5 percenta. Na druhej strane, AfD sa teší stabilne rastúcej podpore. Kým v minuloročných voľbách dostala 12,6 percenta hlasov, teraz by to podľa prieskumu bolo 15 až 17 percent.

Protiimigračnej strane sa darí aj v dvoch spolkových krajinách, ktoré onedlho čakajú voľby. V Hesensku by získala 15 percent hlasov a v Bavorsku, kde zatiaľ v parlamente chýba, 14 percent.

Hlasovanie do celonemeckého parlamentu sa najbližšie uskutoční až v roku 2021. Podľa aktuálneho prieskumu by ho so ziskom 28,5 percenta hlasov znovu vyhrala konzervatívna únia CDU/CSU kancelárky Angely Merkelovej. V Spolkovom sneme by boli zastúpení aj Zelení (13,5 percenta), Ľavica (10 percent) a slobodní demokrati (9,5 percenta).