Úvod Politika Nemecko-švajčiarske vzťahy komplikuje špionážna aféra

Nemecko-švajčiarske vzťahy komplikuje špionážna aféra

Foto: archív

Tradične dobré vzťahy medzi Nemeckom a Švajčiarskom v poslednom čase výrazne komplikuje odhalenie špióna alpskej krajiny v spolkovej republike. Ten v Nemecku zisťoval, ako tamojšie finančné úrady postupujú pri kontroverzných nákupoch dát zo švajčiarskych bánk.

Nemecké úrady informácie o kontách vo švajčiarskych bankách kupujú preto, aby zistili, či v nich nie sú uložené nezdanené peniaze nemeckých občanov, ako sa to opakovane v minulosti stalo. Švajčiarsko tento postup dlhodobo kritizuje a dokonca preto do Nemecka nasadilo najmenej jedného agenta.

Nemecká polícia nedávno vo Frankfurte nad Mohanom zadržala 54-ročného Daniela M., ktorý podľa vyšetrovateľov od roku 2012 v Nemecku v záujme „cudzej moci“ vykonával špionáž. Jeho úlohou bolo predovšetkým zistiť totožnosť daňových úradníkov, ktorí sa podieľajú na nákupe dát o klientoch švajčiarskych bánk.

Švajčiarsky minister financií Ueli Maurer priznal, že vláda alpskej krajiny o nasadení agenta vedela. Podľa kandidáta nemeckých sociálnych demokratov na kancelára Martina Schulza je to škandál, ktorý ukazuje, že boj proti daňovým únikom musí pokračovať. Nemecký minister zahraničia Sigmar Gabriel (SPD) už pre aféru telefonicky hovoril so svojím švajčiarskym náprotivkom Didierom Burkhalterom.

Foto: archív
Foto: archív

Nemecký minister spravodlivosti Heiko Maas (SPD) považuje postup Švajčiarska za neprijateľný: „Namiesto špicľovania úspešných daňových úradníkov v Severnom Porýní-Vestfálsku pri ich práci by Švajčiarsko malo konečne vážne začať bojovať proti podozrivým finančným obchodom a daňovým únikom.“

Zadržaný agent Daniel M. navyše nie je podľa všetkého jediný, kto v Nemecku vykonával podobnú činnosť. Vo finančnej správe Severného Porýnia-Vestfálska je totiž podľa nemeckých úradov informátor, ktorého sa však zatiaľ nepodarilo identifikovať.

Najľudnatejšia nemecká spolková krajina Severné Porýnie-Vestfálsko informácie zo švajčiarskych bánk kupuje pravidelne, často aj za milióny eur. Podľa zemského ministerstva financií však vďaka tomu od roku 2015 získala na daňových doplatkoch 1,8 miliardy eur.