Úvod Politika Netanjahu: Palestínčania sa musia ohľadom Jeruzalema zmieriť s realitou

Netanjahu: Palestínčania sa musia ohľadom Jeruzalema zmieriť s realitou

Foto: archív

Ak sa Palestínčania chcú posunúť smerom k mieru, musia sa „postaviť zoči-voči realite“, že Jeruzalem je hlavným mestom Izraela. Vyhlásil to izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Vyhlásil pritom, že Jeruzalem je vraj metropolou židovského štátu už tritisíc rokov a „nikdy neslúžil ako hlavné mesto iného ľudu,” cituje ho spravodajský portál stanice BBC.

Jeho výrok odznel v čase protestov v moslimskom a arabskom svete proti rozhodnutiu prezidenta USA Donalda Trumpa uznať Jeruzalem za hlavné mesto Izraela a postupne sem presťahovať z Tel Avivu i americké veľvyslanectvo.

Netanjahu po stretnutí s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom v Paríži vyhlásil, že snahy o popretie „tisícročného spojenia s Jeruzalemom“ sú „absurdné“. „Môžete sa to dočítať v jednej veľmi dobrej knihe – volá sa Biblia. Kde inde by malo byť hlavné mesto Izraela, ak nie v Jeruzaleme? Čím skôr si to uvedomia aj Palestínčania, tým skôr sa budeme môcť pohnúť smerom k mieru,“ zakončil svoju reč.

Mesto, najmä jeho východná časť, je domovom významných lokalít posvätných pre judaizmus, kresťanstvo aj islam. Izrael považoval vždy Jeruzalem za svoje hlavné mesto, kým Palestínčania si nárokujú východný Jeruzalem – obsadený Izraelom od roku 1967 – ako metropolu pre svoj budúci palestínsky štát.