Úvod Ekonomika Nevzdelaní imigranti nepozdvihnú západné ekonomiky

Nevzdelaní imigranti nepozdvihnú západné ekonomiky

Foto: archív

Od začiatku migračnej krízy sa vedie diskusia, akí vzdelaní sú prisťahovalci z Afriky či Blízkeho východu, mieriaci do Európy a Spojených štátov. Niektorí experti už priznávajú, že predstavy o tom, že vzdelaní imigranti zo Sýrie, Iraku, Afganistanu či Nigérie pozdvihnú západné ekonomiky, sa rozplynuli. Veľkú časť prišelcov brzdí v rozlete nielen nízke vzdelanie, ale aj jazyková bariéra.

Ako však ukazuje prieskum Pew Research Center s odvolaním sa na sčítanie ľudu v USA v roku 2015 a údaje štatistického úradu EÚ Eurostat, realita v Spojených štátoch a západoeurópskych krajinách sa značne líši. Kým do Ameriky prichádzajú pomerne vzdelaní Afričania, v prípade európskeho kontinentu ide skôr o ľudí bez vzdelania.

„V roku 2015 uviedlo 69 percent prisťahovalcov v Spojených štátoch starších ako 25 rokov, že majú aspoň nejaké skúsenosti s univerzitným vzdelaním. Oproti tomu vo Veľkej Británii, Francúzsku, Taliansku a Portugalsku, kam prichádza najviac Afričanov zo všetkých európskych krajín, boli tieto čísla o dosť nižšie,“ uvádza Pew Research Center vo svojej správe.

Konkrétne vo Veľkej Británii potvrdilo svoje skúsenosti s univerzitným vzdelaním 49 percent oslovených respondentov zo subsaharskej Afriky. Vo Francúzsku to bolo len 30 percent, v Portugalsku ešte o tri percentá menej a v Taliansku dokonca iba desať percent. „Od dosiahnutého vzdelania závisí aj úspešnosť uplatnenia sa na trhu práce. V tomto ohľade sú na tom africkí prisťahovalci v Spojených štátoch opäť lepšie ako ich krajania v Európe.“

„Približne 57 percent subsaharských migrantov, ktorí opustili svoje krajiny, žije práve v USA, Veľkej Británii, Francúzsku, Taliansku a Portugalsku. V týchto štyroch európskych krajinách žije 74 percent všetkých Afričanov, ktorí odišli do EÚ. Z historického pohľadu tvoria subsaharskí prisťahovalci maximálne trojpercentný podiel na populácii uvedených krajín,“ uzatvára Pew Research Center.