Nová atrakcia Liptova: park Mini Slovensko

    Foto: archív

    V Európe sú parky miniatúr bežné a obľúbené, na Slovensku skôr raritné. Aj to sa však pomaly mení. Liptov obohatila ďalšia turistická atrakcia Mini Slovensko. Tematický park s týmto názvom otvoril svoje brány 4. júla v Liptovskom Jáne. Tvoria ho slovenské kultúrne a technické pamiatky – hrady, zámky, kostoly, zvonice a iné.

    Park sa otvára s 13 modelmi v mierke 1:25, ale práce na ďalších siedmich miniatúrach pokračujú a čoskoro doplnia už existujúce modely. Otcom myšlienky Mini Slovenska a zároveň aj tvorcom modelov je predseda rovnomenného občianskeho združenia z Košíc Kamil Fischer, ktorý sám alebo za pomoci svojej rodiny vytváral miniatúry celých jedenásť rokov.

    Foto: archív
    Foto: archív

    Na návštevníkov parku čakajú miniatúry Bojnický zámok, hrad Strečno, starobylá radnica v Levoči, kaplnka sv. Michala v Košiciach, Urbanova veža v Košiciach, drevený kostolík v Hervartove, drevený krytý most v Kluknave, zvonica v Kežmarku, zvonica v Spišskej Sobote, mauzóleum rodiny Migazzi Zlaté Moravce, kostol sv. Juraja Kostoľany pod Tríbečom, ľudová architektúra Tekov-Ihráč „rekonštrukcia“. Park miniatúr nájdu návštevníci v krásnom prostredí s vysokými stromami a upravenými trávnikmi na začiatku Jánskej doliny na ploche 0,8 ha, jednu jeho hranicu tvorí zvučný horský potok Štiavnica.

    Foto: archív
    Foto: archív

    Modely sú skutočne vernými kópiami originálov a použité sú autentické stavebé materiály. Najväčším je Bojnický zámok, zároveň je a najnáročnejším, keďže sa na ňom pracovalo až 5 600 hodín. Najťažším modelom je 620 kilogramov vážiaci hrad Strečno. K aktuálnym modelom postupne pribudnú aj ďalšie. V príprave je napríklad železničná trať Červená Skala – Margecany, železničné stanice Margecany, Dobšinská ľadová jaskyňa, Červená skala, Chramošský viadukt aj Bratislavský hrad.