Úvod Politika Vo Švédsku sa hotovostné platby pomaly stávajú minulosťou

Vo Švédsku sa hotovostné platby pomaly stávajú minulosťou

Foto: archív

Hoci je hotovosť neodmysliteľná súčasť života vo väčšine krajín, vo Švédsku sa peniazmi platí zriedkavo. Čoraz viac obyvateľov využíva bezhotovostné operácie. V tejto severskej krajine je momentálne v obehu menej ako 80 miliárd korún, čo je približne 8 miliárd eur. Reálne sa však využíva zhruba polovica z tejto sumy.

Zvyšok odpočíva v súkromných trezoroch či, ako niektorí ekonómovia s úsmevom poznamenávajú, v pančuchách alebo matracoch domáceho obyvateľstva. Pre porovnanie, pred niekoľkými rokmi bolo v obehu asi 106 miliárd korún.

Revolúciu v platobnom systéme spôsobil produkt viacerých švédskych a dánskych bánk – aplikácia Swish. Platobný bezhotovostný systém funguje v reálnom čase a je pomerne jednoduchý: používateľ sa rozhodne previesť peniaze niekomu inému alebo zaplatiť za nákup či obed v reštaurácii. Pomocou mobilnej aplikácie peniaze okamžite dostane druhá strana. O reálny prevod sa pritom postará banka.

Foto: archív
Foto: archív

Mnohé švédske banky dnes dokonca odmietajú prijímať hotovosť. Podľa štatistických údajov bolo minulý rok až 80 percent nákupov uhradených elektronicky. V krajine je hotovosť zväčša vnímaná veľmi kontroverzne. Verejnosti sa totiž neprestajne podsúva, že ten, kto chce platiť v hotovosti, má nekalé úmysly.

Podľa zákona musí každý, kto chce za čokoľvek zaplatiť peniazmi, poskytnúť vysvetlenie, odkiaľ prostriedky pochádzajú. Ak to neurobí, predajca je povinný oznámiť to orgánom činným v trestnom konaní. Ak sa im transakcia nebude pozdávať, na podozrivého podajú trestné oznámenie.