Úvod Spoločnosť Nová zábava Číne: zbohatlíci popravujú tigre

Nová zábava Číne: zbohatlíci popravujú tigre

Foto: archív

Čínski zbohatlíci si krátia čas zábavkou, vzdialene pripomínajúcou kruté gladiátorské hry v starom Ríme. Súčasťou predstavenia pre bohatých podnikateľov v prístavnom meste Čang-ťiang bola aj barbarská poprava ohrozených tigrov, zaznamenaná na videu.

Vidno na ňom, ako Číňania vrazili tigrovi uväznenému v klietke do tlamy drevenú tyč s elektródami a pustili do nej elektrický prúd. Vzácne zviera v kŕčoch zomieralo minimálne desať sekúnd. Podľa čínskeho periodika Nanfang Daily išlo o zábavu pre bohatých, ktorí si takto potvrdzujú svoj sociálny status – chcú ukázať, že si môžu dovoliť niečo také exkluzívne a vzácne.

Zabijaci zvyšky tela šelmy dokonca speňažili: kilogram kostí sa na čiernom trhu predáva za takmer 1 900 eur, kilogram mäsa za necelých 150 eur. Mimoriadny záujem je najmä o kosti používané v tradičnej čínskej medicíne pre ich povzbudzujúce účinky vďaka tigrej sile. Mäsom aj kosťami okrem toho bohatí podnikatelia s obľubou obdarúvajú štátnych úradníkov, ak ich potrebujú pre svoje služby.

Polícia pri razii u muža, ktorý tigrie telá porcioval pre klientov, našli zvyšky minimálne desiatich šeliem. V ich ostatkoch objavili zvyšky otupujúcej drogy. Tú pravdepodobne použili iba na transport, keďže pri samotnej poprave museli byť tigre pri plnom vedomí – tak si to totiž želá publikum…

Kým pred sto rokmi hynulo pre záujem o časti tigrích tiel na medicínske využitie ročne približne 100-tisíc týchto vzácnych zvierat, dnes je to „len“ tritisíc. Žiaľ, za týmto „zlepšením“ stavu je fakt, že tigrov už jednoducho nie je dosť, aby uspokojili potreby trhu.