Úvod Spoločnosť V Poltári chcú otvoriť štúdium sklárstva

V Poltári chcú otvoriť štúdium sklárstva

Foto: den

V Poltári, okresnom meste s dlhoročnou tradíciou sklárstva, po zániku závodu Slovglass, ktorý zamestnával celé mesto, dnes nájdeme už len zvyšky sklárskej výroby. Poslední sklárski absolventi v Poltári končili v roku 2008. Odvtedy sa tento odbor nevyučuje, riaditeľ tamojšej Spojenej školy Dušan Zdechovan by však lavice opäť rád obsadil budúcimi sklármi.

Absenciu kvalifikovaných ľudí pocítilo aj vedenie menšej sklárskej firmy Sonne Chrystal. Majú núdzu o brusičov a hladinárov. Radi by nalákali žiakov na štúdium tohto odboru, pričom budúcim brusičom ponúka nástupný plat 627 eur v hrubom, čo je v prepočte 500 eur v čistom.

Poltárska Spojená škola má 200 žiakov, no už osem rokov nevychovali nijakých sklárov. Zatvorením známych sklární upadol záujem aj o výučbu tohto remesla. „Starší sklári sú už na dôchodku, alebo odišli do iných miest a mladí vyučení ľudia chýbajú. Oslovila nás miestna firma, ktorá chce so školou spolupracovať a má záujem o kvalifikovaných ľudí,“ objasnil Zdechovan.

Foto: den
Spojená škola v Poltári. (Foto: archív)

Sklárske odbory sú podľa neho jedinečné, no ľudia na ne zanevreli. „Na trhu je dlhoročné vákuum, ktoré by sme chceli v spolupráci s miestnymi podnikateľmi zaplniť. Veľmi radi by sme otvorili aspoň jeden sklársky odbor s minimálne desiatimi študentmi a udržali tak v Poltári tradíciu tohto remesla,“ doplnil Zdechovan.

Budúci sklári by získali odborné vzdelanie a na prax by chodili do miestnej firmy. „Vyučení by potom u nás mohli zostať pracovať. Chýbajú nám kvalifikovaní ľudia ako brusiči, maliari skla či hladinári. Polovicu z našich 60 zamestnancov sme museli zaúčať,“ uviedol Andrej Trčan, riaditeľ exportu a importu firmy Sonne Chrystal. „Plat síce nie je veľký, ale postupne s pribúdajúcimi skúsenosťami a praxou sa najmä u brusičov zvyšuje,“ dodal Trčan.