Úvod Politika Novú rakúsku vládu vytvoria ÖVP a protiimigračná FPÖ

Novú rakúsku vládu vytvoria ÖVP a protiimigračná FPÖ

Foto: archív

Rakúska ľudová strana (ÖVP) a protiimigračná Slobodná strana Rakúska (FPÖ) sa po 61 dňoch od volieb dohodli na uzavretí vládnej koalície. „Zmenu, za ktorú hlasovali Rakúšania v októbrových voľbách a na ktorú nám dali mandát, by sme chceli zabezpečiť spoločne v nasledujúcich piatich rokoch,“ vyhlásil šéf ÖVP, doterajší šéf diplomacie Sebastian Kurz.

Z jeho slov vyplynulo, že budúca rakúska vláda nebude chcieť šetriť na občanoch, ale na systémoch, bude sa usilovať o garantovanie čo možno najväčšej bezpečnosti v krajine, o odbremenenie daňových poplatníkov a ďalšie zlepšenie života občanov krajiny. Po ňom potvrdil záver koaličných rokovaní aj líder slobodných z FPÖ Heinz-Christian Strache, ktorý poďakoval Kurzovi za porozumenie a vyzdvihol vzájomnú empatiu.

Podľa spravodajskej televízie OE24 TV bude mať nová rakúska vláda 14 ministrov, osem šéfov rezortov nominuje ÖVP a šesť FPÖ. Koaličné rozhovory medzi ÖVP a FPÖ trvali od polovice októbra, keď ľudovci vyhrali parlamentné voľby a slobodní skončili tretí, tesne za sociálnymi demokratmi (SPÖ) doterajšieho kancelára Christiana Kerna.

Rakúskym spolkovým kancelárom bude iba 31-ročný Sebastian Kurz. Po titule najmladšieho štátneho tajomníka a najmladšieho ministra (zahraničných vecí) sa tak bude môcť popýšiť aj titulom najmladšieho šéfa rakúskej spolkovej vlády v histórii. Vicekancelárom sa stane Heinz-Christian Strache.

Šéfkou rakúskej diplomacie by sa mala stať odborníčka na Blízky východ Karin Kneisslová (nezávislá za FPÖ). Základnými bodmi vládnej spolupráce by mala byť v nasledujúcich piatich rokoch reforma daní, posilnenie prvkov priamej demokracie a ďalšie sprísnenie imigračnej politiky.

Kurz ubezpečil, že nová vláda bude proeurópska. FPÖ už skôr ustúpila od výziev, aby Rakúsko nasledovalo Britániu s referendom o vystúpení z Európskej únie. Teraz tvrdí, že je proeurópska strana, ale kritická k únii a odmietajúca ďalšie prehlbovanie integrácie.

Rakúsko malo dvojkoalície zložené z ľudovcov a národnej pravice už v rokoch 2000 až 2006. V roku 2005 sa však od FPÖ odštiepil Zväz pre budúcnosť Rakúska (BZÖ), ktorého členovia zostali vo vláde a zostatková FPÖ odišla do opozície.

Foto: archív