Úvod Politika Novým ministrom kultúry môže byť Podmanický, Tomáš alebo Jarjabek

Novým ministrom kultúry môže byť Podmanický, Tomáš alebo Jarjabek

Ján Podmanický. (Foto: Michaela Kolimárová)

Smer-SD začal hľadať nového ministra kultúry, ktorý nahradí Mareka Maďariča. Ten z funkcie odišiel po vražde investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej. Ministerstvo dočasne povedie vicepremiér pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini.

Podľa informácií TASR sú v hre tri mená, poslanci Národnej rady SR Erik Tomáš, Ján Podmanický a Dušan Jarjabek. „Sú to len mediálne špekulácie. Neviem o tom, že by predsedníctvo Smeru prijalo v tejto veci nejaké rozhodnutia,“ uviedol Tomáš. Strana sa podľa jeho slov naplno sústreďuje na stabilizáciu vládnej koalície. „Logicky sa až po vyriešení situácie môže diskutovať o personálnych zmenách vo vláde,“ doplnil.

Erik Tomáš. (Foto: archív)

Jarjabek tvrdí, že o tom neuvažoval, ani neuvažuje. „Dnes sa riešia iné veci. Pre mňa je dôležité, aby nastal istý dohovor v rámci koalície, aby vláda mohla fungovať ďalej a spoločenská situácia sa dostala do normálu,“ uviedol predseda parlamentného výboru pre kultúru a médiá.

Priorita je podľa jeho slov vyšetrenie vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice, následne dohoda v koalícii a až potom ďalšie veci. „Kto bude minister kultúry, ma v tejto chvíli až tak nezaujíma,“ doplnil Jarjabek. S Podmanickým, ktorý bol v minulosti už dvakrát kandidátom na ministra kultúry, sa TASR spojiť nepodarilo.

Dušan Jarjabek. (Foto: archív)