Úvod Z DOMOVA Novým premiérom bude Heger, Matovič sa stane ministrom financií

Novým premiérom bude Heger, Matovič sa stane ministrom financií

Eduard Heger a Igor Matovič. (Foto: archív)

Predstavitelia koaličných strán oznámili, že sa im podarilo dospieť k dohode, ktorá má skončiť vládnu krízu. Premiér Igor Matovič končí vo svojej funkcii. Za svojho nástupcu z hnutia OĽaNO určil doterajšieho ministra financií Eduarda Hegera, s ktorým si vymení mesto vo vláde. Oznámil to na mediálnom brífingu na Úrade vlády.

Zároveň sťahuje všetky doterajšie požiadavky voči stranám SaS a Za ľudí. Matovičovo rozhodnutie ocenili aj jeho koaliční partneri – predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár a šéfka strany Za ľudí Veronika Remišová.

„Túto výzvu prijímam a podporu si vážim,“ uviedol Heger. Zároveň dodal, že sa o podporu bude uchádzať u strany Za ľudí a tak isto sa chce stretnúť aj s Richardom Sulíkom a požiadať jeho stranu o podporu. Rovnako avizoval, že o stretnutie požiada prezidentku Zuzanu Čaputovú.

Matovič ocenil, že strana Za ľudí splnila podmienky a Mária Kolíková odstúpila z postu ministerky spravodlivosti a Juraj Šeliga končí vo funkcii podpredsedu parlamentu. Chce tak podľa neho odstrániť prekážky, aby sa mohla koalícia zomknúť a pokračovať v práci. Ocenil však, že Za ľudí boli ochotní požiadavky splniť. SaS ich splniť podľa jeho slov odmietla. „Nevadí, je to za nami,“ dodal.

Premiér ozrejmil, že aj predsedníctvu hnutia OĽaNO už predostrel návrh na svoju výmenu s Hegerom vo vláde. Pripomenul, že vládna kríza vznikla pri dovezení 200.000 dávok vakcíny Sputnik V. „Potom vám niekedy toto číslo pripomeniem, ale vtedy vám ho už pripomeniem z postu ministra financií,“ dodal.

Neskôr sa ešte k téme vrátil na sociálnej sieti. „Dovoľte, aby som sa naozaj úprimne ospravedlnil ľuďom za posledné tri týždne zvád a hádok cez médiá. Ja sa do týchto odkazov, nadávok nezapájam, lebo mojim cieľom bolo, aby sme túto krízu riešili tam, kde sa patrí, aby sa riešila za zatvorenými dverami, aby sme potom prišli pred ľudí s konečným výsledok,“ napísal.

Ako dodal, kríza vo vláde začala v období, „keď Slovensko malo najviac pacientov v nemocniciach“. V tomto období sa podľa neho bolo potrebné sústrediť na pomoc ľuďom a ochranu ich životov.

„O to viac ma to mrzí. Ale na druhej strane si nemôžeme dovoliť, aby sme boli naďalej v takomto strese alebo kŕči. V predvečer veľkého týždňa, ktorý už dvetisíc rokov oslavujeme ako symbol utrpenia, obety, ale najmä odpustenia, som sa rozhodol urobiť gesto odpustenia voči ľuďom, ktorí v politike žiadali môj odchod z postu predsedu vlády,“ pokračoval Matovič.

Podľa neho to, že zabudne na podmienky strany Za ľudí, a Veronika Remišová tak bude môcť zotrvať vo vláde, je ukážkou toho, že v politike nemusí vždy platiť príslovie „kto do teba kameňom, ty do neho tiež“.

„Vždy som sa riadil starozákonným pravidlom oko za oko, zub za zub. Dnes som nastavil druhé líce a prezradím vám tajomstvo – bolo to sakra ťažké, pri mojej bojovnej povahe. Slabosť? Nie, odpustenie a dobrý pocit,“ uzavrel svoj príspevok na sociálnej sieti odchádzajúci premiér.