Úvod Spoločnosť Oktoberfest budú chrániť pred teroristami

Oktoberfest budú chrániť pred teroristami

Foto: archív

Areál na Tereziánskej lúke, dejisko tradičných pivných slávností Oktoberfest v Mníchove, tento rok prvýkrát usporiadateľia v záujme bezpečnosti obženú mobilným oplotením. Stane sa tak v rámci sprísnenia krokov, ktorými bavorská metropola reaguje na júlovú sériu teroristických útokov v krajine. „Zmeny, bohužiaľ, postihnú všetkých hostí. Zavádzame tiež zákaz batohov s kapacitou nad tri litre,“ dodal Josef Schmid (CSU) vedúci odboru práce a ekonomiky mníchovskej radnice.

Okrem toho do akcie nasadia 450 hliadkujúcich usporiadateľov, ktorí budú pri vchodoch kontrolovať tašky návštevníkov. Oktoberfest, najväčšia akcia svojho druhu na svete, sa bude konať od 17. septembra do 3. októbra. Festival piva a jedla si každoročne nenechá ujsť takmer šesť miliónov návštevníkov.

Bavorsko zažilo v júli štyri teroristické útoky za jediný týždeň. Najprv vo vlaku pri Würzburgu útočil sekerou afghánsky žiadateľ o azyl a zranil štyroch ľúdí. Potom v Mníchove mladík zastrelil deväť ľudí, o dva dni neskôr sa v bavorskom Ansbachu odpálil odmietnutý sýrsky žiadateľ o azyl, pričom zranil 15 ľudí. Nasledoval útok sýrskeho žiadateľa, ktorý v Reutlingenu zavraždil tehotnú ženu a ďalších päť ľudí zranil. Niet sa teda čo čudovať, že Nemci bezpečnostné opatrenia na tohtoročnom Oktoberfeste považujú za potrebné.