Úvod Politika Rakúsko chystá sprísnenie integračného zákona

Rakúsko chystá sprísnenie integračného zákona

Foto: archív

Rakúsky minister pre integráciu Sebastian Kurz predstavil plán sprísnenia legislatívy týkajúcej sa cudzincov. Nový zákon o integrácii má byť dopracovaný v najbližších šiestich mesiacoch a okrem iného prizná cudzincom právny nárok na kurzy nemčiny, pri ktorých však budú musieť spolupracovať.

Minister žiada, aby nezamestnaní azylanti povinne participovali na verejnoprospešných prácach za symbolickú odmenu. Mieni presadiť aj zníženie garantovanej minimálnej sociálnej podpory pre nových imigrantov. Nárok na podporu v plnej výške by mali až po piatich rokoch legálneho pobytu: „Musí byť predsa rozdiel medzi tými, ktorí sem teraz prišli, a tými, ktorí do systému už niečo zaplatili.“

Nezamestnaní azylanti by mohli za symbolickú odmenu udržiavať verejné priestranstvá či pomáhať v sociálnych zariadeniach, pričom týmto činnostiam by sa mali venovať 15 až 30 hodín týždenne. Ak utečenci práce odmietnu, zníži sa im sociálna podpora. Sebastian Kurz podporuje aj zákaz úplného zahaľovania moslimských žien. Podľa neho totiž ide nie o náboženský, ale protispoločenský symbol.