Úvod Politika OSN žiada Španielsko, aby nestíhalo katalánskych separatistov

OSN žiada Španielsko, aby nestíhalo katalánskych separatistov

Foto: archív

Osobitný spravodajca OSN pre slobodu prejavu David Kaye vyhlásil, že Španielsko by nemalo stíhať katalánskych separatistov za vzburu. Pre obvinenia zo vzbury v súvislosti s vlaňajším referendom o nezávislosti v Katalánsku, ktoré Madrid považuje za neústavné, hrozí až 30 rokov väzenia. „Stíhania pre ‘vzburu’, kde hrozia dlhoročné tresty väzenia, zvyšujú riziko bránenia úplne legitímnemu prejavu, dokonca aj keď je kontroverzný a nepríjemný,“ tvrdí Kaye.

Sloboda prejavu je podľa neho základný kameň každej slobodnej a demokratickej spoločnosti a zostane aj dlho po tom, ako súčasné politické spory pominú. „Som znepokojený tým, že obvinenia zo vzbury za činy, ktoré nezahŕňajú násilie alebo povzbudzovanie k násiliu, môžu zasahovať do práv na verejný protest a odpor,“ konštatuje Kaye.

Dodáva, že štát by mal uvaľovať reštrikcie proti občanom, iba keď je to nevyhnutné a primerané na ochranu štátnych záujmov. Vyjadril tiež nádej, že Španielsko využije demokratické inštitúcie na vytvorenie priestoru na diskusiu a nájde kreatívne prostriedky na dialóg a zmierenie s cieľom zvládnuť súčasnú politickú situáciu.

Bývalý katalánsky premiér Carles Puigdemont, ktorý je jedným z lídrov čeliacich obvineniam zo vzbury, sa s členmi svojej strany rozhodol, že sa znovu pokúsia o jeho zvolenie do funkcie predsedu regionálnej vlády. Z nej ho Madrid zosadil po októbrovom referende.

Rozhodnutie o Puigdemontovej kandidatúre nasledovalo po tom, ako katalánsky parlament, kde majú väčšinu separatistické strany, schválil reformu umožňujúcu zvoliť premiéra tejto autonómnej oblasti bez jeho osobnej účasti na zasadnutí parlamentu. Puigdemont sa nachádza v Berlíne, kde čaká na rozhodnutie nemeckého súdu vo veci svojho prípadného vydania do Španielska.