Úvod Z DOMOVA PES pozastavil členstvo Smeru-SD a Hlasu-SD. Fico: Smer je slovenská sociálna demokracia,...

PES pozastavil členstvo Smeru-SD a Hlasu-SD. Fico: Smer je slovenská sociálna demokracia, nie bruselská

Robert Fico. (Reprofoto: archív)

Predsedníctvo Strany európskych socialistov (PES) rozhodlo o pozastavení členstva slovenských politických strán Smer-SSD a Hlas-SD. „Predsedníctvo rozhodlo o pozastavení členstva strany Smer-SSD (plné členstvo) a strany Hlas-SD (asociované členstvo),“ píše sa v oficiálnom vyhlásení PES.

Strana európskych socialistov vysvetlila, že k tomuto kroku pristúpila v nadväznosti na “jasný odklon od hodnôt PES, ktorý predviedol predseda strany Smer-SSD Robert Fico”. PES má obavy z ohlásenia vytvorenia vládnej koalície medzi Smerom-SSD, Hlasom-SD a “radikálne pravicovou stranou”.

Strana Hlas-SD si nie je vedomá akéhokoľvek odklonenia sa od sociálno-demokratických hodnôt. Uviedla to v reakcii na pozastavenie členstva v (PES). Verí, že európski socialisti prehodnotia svoje rozhodnutie a rokovania o vstupe Hlasu do tejto politickej skupiny budú ďalej pokračovať.

„Strana vyjadruje prekvapenie nad rozhodnutím Strany európskych socialistov o pozastavení prístupového procesu Hlasu za jej plnohodnotného člena. Hlas získal štatút asociovaného člena PES pri rešpektovaní všetkých princípov zo strany PES,“ uviedla hovorkyňa strany Patrícia Medveď Macíková.

Hlas-SD bude podľa nej svojou politikou naďalej napĺňať základné hodnotové piliere strany. Sociálno-demokratická politika, ktorej základom je presadzovanie kvality života ľudí a členstvo v EÚ a v NATO, bude podľa Hlasu tvoriť základné podmienky na vstup do povolebnej koalície.

Podľa Roberta Fica PES trestá Smer-SSD za úspech vo voľbách a za to, že slovenská ľavica už štvrtýkrát zostavuje vládu. Objasnil že dôvodmi má byť to, že Smer nepodporuje rodovú ideológiu a agendu LGBTI, údajné proruské postoje, odmietanie dodávok zbraní na Ukrajinu a spoluprácu SNS, ktorá je podľa PES krajne pravicovou stranou.

Fico zdôraznil, že namiesto blahoželania k víťazstvu vo voľbách prišiel od PES trest za to, že Smer má suverénne názory, ktoré sa európskym socialistom nepáčia. Smer je slovenská sociálna demokracia, nie bruselská, odkázal šéf Smeru.