Úvod Zdravie Pitie sladených nápojov spôsobuje obezitu a ťažké choroby obličiek

Pitie sladených nápojov spôsobuje obezitu a ťažké choroby obličiek

Foto: archív

Spotreba veľkého množstva sladených perlivých nápojov nielenže vedie k obezite, ale aj výrazne zvyšuje riziko ťažkých chorôb obličiek. K tomuto záveru dospeli lekári, ktorí uverejnili článok v časopise Clinical Journal of the American Society of nephrology.

Podľa údajov WHO je vo svete aktuálna globálna epidémia obezity. Každý tretí obyvateľ zemegule trpí nadváhou a ďalších 15 percent ťažkými formami obezityV úlohe hlavného šíriteľa tejto epidémie vystupujú cukor a sladené nápoje, ktoré sa v posledných dvoch desaťročiach stali na celom svete veľmi populárnymi.

Vedci z univerzity Johna Hopkinsa v Baltimore potvrdili negatívny vplyv nadmerného požívania perlivých nápojov, keď počas posledných pätnástich rokov sledovali život asi troch tisícok Afroameričanov. Za toto obdobie sa stalo asi šesť percent z nich obeťou chronickej choroby obličiek a vedci mohli sledovať, aké faktory najviac ovplyvnili rozvoj ochorenia.

Ukázalo sa, že sóda a perlivé sladené nápoje boli jedným z hlavných rizikových faktorov. Účastníci experimentu, ktorí požívali príliš veľa týchto nápojov, sa stávali obeťami zlyhania obličiek a chronických obličkových ochorení v priemere o 61 percent častejšie, než Afroameričania, ktorí takéto nápoje takmer vôbec nepili.