Úvod Politika Putin obvinil Západ zo snahy o destabilizáciu Balkánu

Putin obvinil Západ zo snahy o destabilizáciu Balkánu

Foto: archív

Ruský prezident Vladimir Putin hovoril pred svojou návštevou Belehradu o destabilizácii Balkánu Západom. Zo zasahovania do vnútorných záležitosti tohto regiónu Západ často obviňuje práve Rusko, napísala agentúra AFP.

„Pokiaľ ide o situáciu na Balkáne, vážnym destabilizačným faktorom je politika USA a niektorých západných krajín zameraná na upevnenie svojho dominantného postavenia v tomto regióne,“ povedal Putin v rozhovore pre srbský denník Večernje Novosti, ktorý zverejnil Kremeľ na svojej webovej stránke.

Balkán sa často stáva predmetom sporu medzi východnými a západnými krajinami, hoci viaceré štáty v tomto regióne sú spojencami NATO a členmi Európskej únie a ďalšie štáty sa o vstup do bloku či aliancie usilujú. Srbsko však zostáva pevným spojencom Moskvy a plánuje Putina slávnostne privítať, pripomenula AFP.

Okrem slovanských koreňov a pravoslávnej viery spája obe krajiny aj otázka Kosova. Kosovo vyhlásilo v roku 2008 jednostranne nezávislosť, ktorú však Srbsko odvtedy neuznáva podobne ako niektoré ďalšie krajiny vrátane Slovenska. Moskva v tejto veci podporuje Srbsko a môže použiť svoje právo veta na zablokovanie vstupu Kosova do OSN.

USA, silný spojenec Kosova, opakovane obviňujú Rusko zo zasahovania do vnútorných záležitostí Balkánu – vrátane vlaňajšieho referenda v Macedónsku o zmene názvu krajiny, čo bolo podmienkou vstupu Macedónska do NATO.